- Влада Црне Горе
Министарство рада, запошљавања и социјалног дијалога Радионица о Стратеском планирању и управљању
Радионица о Стратеском планирању и управљању
Обука из стратешког планирања и управљања за МРЗС и МССД
У Подгорици је 4. и 5. децембра, одржана дводневна радионица о Стратешком планирању и управљању, у оквиру пројекта оквиру пројекта „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“ којем су присуствовали представници/е Министарства рада, запошљавања и социјалног дијалога (МРЗСД) и Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије (МССД).
Обуку су водили дугогодишњи експерти из области политике запошљавања, социо-економског развоја и управљања јавним запошљавањем, Младен Војковић и Анкица Паун Јаралах. Дводневна обука је обухватила различите сегменте стратешког планирања и управљања.
Током првог дана радионице представници/е поменутих министарстава су заједно са експертима разговарали о: стратешком управљању у контексту управљања националним стратегијама, динамици спровођења стратегија везаних уз сектор запошљавања и социјалне политике, тржишта рада, територијалном приступу развоја, локалном развоју, партиципативном приступу стратешком управљању и улози партнерства у развоју и припреми стратешких докумената како на националном тако и локалном нивоу, те алатима потребним за стратешко планирање.
Другог дана је било ријечи о: контекстуалној анализи као окосници за доношење одлука, анализи стратешких опција, планирању сценарија и интервенцијској логици, као и оперативном планирању, мониторингу и евалуацији. Обука је обухватала и практичне примјере, али и дискусију међу учесницима/ама.
„Стратешки менаџмент је дисциплинирани покушај доношења темељних одлука и спровођења акција које обликују и усмјеравају шта организација јесте, шта ради, зашто то ради и како ће то радити, док је стратешко планирање процес одређивања дугорочних циљева организације и утврђивања најбољих начина за остваривање тих циљева“, објаснио је учесницима обуке основне појмове Војковић.
У наставку је објаснио и систем стратешког планирања у Црној Гори који обухвата седам сектора. Поменути сектори су: демократија и добро управљање; финансијска и фискална политика; саобраћајна, енергетска и информациона инфраструктура; економски развој и животна средина; наука, образовање, култура, млади и спорт; запошљавање, социјална политика и здравство и вањска и безбједносна политика и одбрана.
Експерти су на обуци, говорили су и о принципима и алатима система стратешког планирања и како их примијенити у свакодневној пракси. Сазнали су да алате чине: анализа подручја, партиципативна анализа, визионирање, планирање сценарија, теорија промјене, као и база пројеката.
Дводневна обука омогућила је учесницима да разумију основне принципе и кораке стратешког планирања, али и развију вјештине за постављање и управљање циљевима, као и вјештине за анализу, евалуацију и имплементацију стратегија.
Пројекат „Унапријеђено креирање политика засновано на доказима, имплементација пракси и координација у секторима запошљавања и социјалне политике и ојачани капацитети за учешће у Европском социјалном фонду“ финансира се из Инструмента за претприступну помоћ (ИПА ИИ) у оквиру Годишњег акционог програма за Црну Гору 2020, а спроводи га конзорцијум који предводи Арцхидата срл.