- Влада Црне Горе
Министарство финансија Реаговање Министарства финансија
Реаговање Министарства финансија
Реаговање Министарства финансија на текст, објављен на порталу Вијести под насловом „Слаб напредак Црне Горе у односу на сусједе: Кредитни рејтинг расте, али је и даље на дну”, у циљу објективног информисања јавности:
Покушај да се умањи успјех Црне Горе не може да оспори резултате и напредак
Министарство финансија изражава жаљење што низ успјеха и евидентних резултата, признатих од међународних партнера и најкредибилнијих финансијских институција, а који је остварен у кратком року, покушава да се умањи из знаних разлога појединим медијима.
У тексту се пореде економије држава региона које су у потпуности међусобно различите, а у моменту када је кредитни рејтинг наше државе побољшан након 11 година. То показује јасну намјеру покушаја обесмишљавања резултата који потврђују кредибилне међународне институције, а који показују одговорно управљање јавним финансијама од којег бенефите имају грађани Црне Горе.
Узимајући у обзир непобитне економске параметре који имају позитивно кретање и званично су препознати од најугледнијих међународних финансијских институција, имамо основ да вјерујемо да наведени текст и сличне интерпретације, немају за циљ да грађанима предоче реалну слику економије Црне Горе, већ да је покушају обесмислити у сврху политизације.
Ради истинитог и објективног информисања јавности, указујемо на сљедеће чињенице:
Једини заједнички именилац економијама које су међусобно потпуно различите је методологија која се користи у одређивању рејтинга и изгледа поменутих држава.
Ово је посебно значајно уколико узмемо у обзир изложеност економија екстерним шоковима, који се потпуно разликују међу упоређиваним земљама.
Кредитне агенције у својим извјештајима дају преглед економија, као и претпоставке које би могле довести до побољшања, односно погоршања рејтинга.
У том контексту, а имајући у виду да се ове претпоставке разликују од земље до земље, у зависности од величине и структуре њихове економије, рањивости, као и будућих кретања у економији, доводи се у питање намјера аутора текста, која не би требало да буде дезинформисање лаичке јавности, јер свако ко има и базична економска знања може да процјени циљ оваквих текстова.
Ипак, ништа не може оспорити чињеницу да је, у само неколико мјесеци, остварен напредак у оцјенама обје кредитне агенције (“Standard & Poor’s” i “Moody’s”), уз задржавање изгледа стабилан.
Унапрјеђење кредитног рејтинга, од двије најутицајније кредитне агенције, представља потврду да је Црна Гора на стабилном и путу напретка, када је ријеч о економским политикама и развојним процесима, који су спроведени у претходних десет мјесеци и охрабрује нас да, убрзаном динамиком, наставимо у истом смјеру.
Да је наша економија у порасту, потврђује и повјерење међународних инвеститора у црногорске обвезнице, односно у државу Црну Гору.
Подсјећамо да је агенција Standard & Poor’s (S&P) повећала кредитни рејтинг Црне Горе са B на B+, уз стабилне изгледе, што је друго узастопно побољшање оцјене кредитног рејтинга за само 10 мјесеци. Претходно су побољшали изгледе црногорске економије из ''стабилног'' у ''позитиван'', у марту ове године. Повећање рејтинга је велики помак и показатељ исправних економских политика.
Према извјештају ове агенције, кључни фактори за побољшање кредитног рејтинга били су значајно смањење јавног дуга, снажан номинални раст БДП-а, као и континуирани напредак у структурним реформама које прате процес приступања Црне Горе Европској унији, уз посебан допринос опоравка сектора туризма, који је осигурао јачу позицију Црне Горе у погледу платног биланса. Такође, рејтинг Црне Горе подржан је снажним изгледима за раст земље, дугорочним бенефитима од структурних реформи у вези са процесом приступања ЕУ и релативно ниским трошковима сервисирања дуга.
Аналитичари Агенције за кредитни рејтинг Standard & Poor’s оцијенили су да се кључни циљеви Владе односе на унапрјеђење преговора о приступању ЕУ и интензивирање борбе против корупције, што посебно охрабрује будући да Црна Гора жели да оправда статус прве наредне чланице ЕУ. Посебно охрабрује и очекивање аналитичара Агенције да би фискални резултат могао да надмаши циљеве који су подржани факторима као што су потенцијално већи приходи од туризма и додатни грантови ЕУ који прате процес приступања Црне Горе.
Са друге стране, међународна агенција за кредитни рејтинг Moody's, први пут након 2013. године, повећала је кредитни рејтинг Црне Горе са „B1“ на „Ba3“, уз стабилне изгледе. Агенција је потврдила да је унапређење рејтинга Црне Горе резултат снажних средњорочних изгледа раста и побољшања фискалне стабилности земље, усљед нижег јавног дуга и смањења фискалних ризика у вези са завршетком аутопута Бар-Бољаре.
Побољшање кредитног рејтинга представља потврду стабилности и напретка који је Црна Гора остварила, а он се како оцјењује реномирана кредитна агенција, нарочито огледа у домену фискалне политике и економских реформи, што потврђује да Црна Гора постаје предвидив и стабилан амбијент.
Будући да стабилни изгледи одражавају економску отпорност Црне Горе, очекивања Moody's-a су да ће инвестиције остати кључни покретач раста, с обзиром на пројекте у сектору туризма и енергетике, као и саобраћајне инфраструктуре, што нас у Влади Црне Горе, чини још одлучнијим да радимо на позиционирању Црне Горе на сам врх листе најатрактивнијих земаља за улагање. Очекивања су и да ће инвестиције бити подржане даљим напретком у реформама у вези са ЕУ, у оквиру Новог плана раста за Западни Балкан.
Додатно, позитивни фискални трендови се настављају и дошло је до снажног раста прихода буџета за осам мјесеци 2024. године, у односу на планирано и на исти период прошле године. Као резултат тога, Црна Гора је остварила суфицит буџета од 1,3% БДП-а у периоду јануар - август, умјесто планираног дефицита од 1,9% БДП-а.