- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Студијско путовање представника Министарства, кори...
Студијско путовање представника Министарства, корисника и узгајивача риба у Словенију
У периоду од 22. до 26. априла 2024. године, Делегација Црне Горе била је на студијском путовању у Словенији, које је организовано у координацији Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Свјетске банке, кроз МИДАС 2 пројекат.
Поред представника Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Катарине Бурзановић, директорице Директората за рибарство, Ивана Кнежевића, инспектора за рибарство, Никол Бајчете, савјетнице за слатководно рибарство, Делегацију Црне Горе на студијском путовању у Словенији представљали су и корисници риба и других водених организама и узгајивача аутохтоних врста риба из Црне Горе.
Делегација Црне Горе је имала састанке са експертима из Словеније, Хрватске и Босне и Херцеговине. Обишли су мрестилишта у Оточцу, Кобариду, Бледу и Мостару, ријеке Сочу и Саву Долинку, клисуру Винтгар на ријеци Радовни, НП Триглав, резерват природе Зеленци и извориште ријеке Буне.
Током студијског путовања представници Црне Горе су се упознали са законодавним оквиром који регулише слатководно рибарство Словеније, Хрватске и Босне и Херцеговине. Било је ријечи о промоцији и развоју спортско - риболовног туризма, јачању субјеката за заштиту рибљег фонда у слатководном рибарству Црне Горе. На састанцима се говорило о повећању капацитета узгајалишта за аутохтоне врсте риба, повезивању узгајалишта са аутохтоним врстама рибе, риболовом и туризмом и управљању ријекама и језерима. Учесници су имали прилику да размијене мишљења о проблемима са којима су се сусретали током развоја слатководног рибарства до данашњег нивоа.
Црна Гора и Словенија имају јако слично географско подручје, богате су водом, ријекама, језерима, планинама, имају излаз на море, али за разлику од Црне Горе слатководно рибарство Словеније је изузетно профитабилно и развијено. Ово путовање је била прилика да представници Црне Горе увиде како ријешити проблеме са којима се сусрећу у управљању слатководним рибарством.
Црна Гора има велики потенцијал, и ово путовање је било едукативног карактера, како за кориснике и узгајиваче риба, тако и за административне капацитете, те се надамо да ће и Црна Гора у блиској будућности бити једна од препознатљивих рута спортских риболоваца, како у региону, тако и на широј свјетској мапи.