Утврђен Предлог Закона о мјерама сигурности приликом истраживања и производње угљоводоника у подморју

Објављено: 11.11.2024. 11:52 Аутор: Министарство рударства, нафте и гаса

Влада је, на 56. сједници одржаној 08.11.2024. године, утврдила Предлог закона о мјерама сигурности приликом истраживања и производње угљоводоника у подморју.

Предлогом закона се имплементира Директива 2013/30/ЕУ о сигурности операција са угљоводоницима у подморју која прописује услове којих се морају придржавати оператори приликом спровођења операција са угљоводоницима у подморју, као и обавезе државе у погледу контроле вршења операција од стране оператора, а све у циљу спрец̌авања великих несрец́а током извођења ових операција.

Овај закон ће обезбиједити извођење операција истраживања и производње угљоводоника на сигуран начин, без негативних последица по животну средину, лица и имовину, односно ограничавање последица могућих несрећа током извођења операција са угљоводоницима. На овај начин ће Црна Гора нормативно уредити ову област, односно усавршити законске претпоставке за вршење операција истраживања и производње угљоводоника на сигуран начин.

Доношењем овога Закона у случају ванредног догадјаја оператор, односно власник непроизводног постројења дужан је да опрему и лица за реаговање на ванредан догађај стави на располагање државним органим Црне Горе. Имајући у виду чињеницу да опрема коју посједују нафтне компаније или са њима повезана лица значајно превазилазе капацитете многих развијених дрзава па самим тим и Црне Горе усвајањем овога закона многоструко се повећавају техничке могућности Црне Горе у погледу реаговања на ванредне догађаје као што су загађења, експлозије, пожари и сл.

Све земље ЕУ, у којима се врше операција са угљоводоницима у подморју, су извршиле усклађивање националних законодавстава са овом Директивом.

Након доношења овог Закона и Црна Гора ће ускладити свој нормативни оквир са прописима ЕУ. На тај начин црногорски регулаторни оквир за ову област ће бити компатибилан са прописима земаљама ЕУ, чиме ће се олакшати пословање и концесионарима, из разлога што ће захтјеви по питању сигурности операција са угљоводоницима бити исти у Црној Гори и Великој Британији, Данској, Холандији,  итд.

Наиме, нафтне компаније по природи послова врше истраживање у више земаља свијета, тако да је са аспекта нафтних компанија пожељно имати нормативни оквир који је усклађен са најбољним стандардима индустрије, односно нормативни оквир који је идентичан са нормативним оквирима земаља у којима нафтне компаније већ послују. Такође, са аспекта Државе доношење оваквог прописа је значајно из разлога што се може вршити компарација примјене, тј. поштовања закона од стране концесионара у Црној Гори у односу на исте активности концесионара у другим земљама ЕУ, као нпр. Велика Британија, Данска, Холандија, Италија, итд.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?