- Влада Црне Горе
Министарство културе и медија Вујовић: Примјена нових закона о медијима даће одг...
Вујовић: Примјена нових закона о медијима даће одговор на ширење говора мржње
Примјена нових закона о медијима и аудиовизуалним услугама представља снажан одговор на ширење говора мржње, осигуравајући хитне судских поступке и јачајући улогу регулаторних тијела и саморегулације, саопштила је министарка културе и медија, др Тамара Вујовић.
Она је, поводом Међународног дана борбе против говора мржње, истакла да ресор на чијем је челу наглашава важност заједничке борбе против свих облика нетолеранције и дискриминације у развијању друштва у којем ћемо имамо нулту толеранцију на говор мржње.
„Говор мржње нарушава основне принципе људских права, слободе и достојанства, те стога захтијева нашу колективну акцију и посвећеност. Препознајемо овај растући токсични феномен, који трује нашу свакодневницу и контаминира дух, и одговорним политикама радимо на томе да му наши грађани што мање буду изложени“, истакла је Вујовић.
Рекла је да Медијска стратегија и нови Закон о медијима и аудио визуелним услугама дају снажан одговор на говор мржње.
„Законом о медијима омогућен је хитан судски поступак због ширења мржње према свим заједницама, не само према мањинским народима као и хитан судски поступак због ширења мржње и на основу захтјева странке која тражи заштиту посебних права, а не само на основу захтјева тужиоца“, навела је Вујовић.
Указала је да нови закони јачају улогу регулаторног тијела и саморегулације у медијима, који су и препознати као кључни актери који могу кориговати медијско окружење у којем настаје и шири се говор мржње.
„Да би они обављали своју пуну функцију потребни су нам едуковани и оснажени грађани који ће се активно укључити у борбу против говора мржње кроз пријављивање случајева говора мржње. Поред медија, говор мржње свој највећи полигон за ширење налази на друштвеним мрежама. Зато су нам потребни медијски писмени грађани, одговорни политичари, владин и невладин сектор који шири позитивне поруке, промовише едукативне програме и кампање“, рекла је Вујовић.
Према њеним ријечима, зато је Медијском стратегијом 2023-2027 предвиђено оснивање Мреже за борбу против говора мржње, онлајн узнемиравања и дезинформација у Црној Гори.
„Циљ је формирање новог институционалног тијела које ће јавно указивати на ауторе и преносиоце дезинформација и говора мржње. Планира се сарадња са Универзитетом, невладиним организацијама, глобалним интернет компанијама и друштвеним мрежама како би се нашао најбољи начин рада тог тијела, дефинисала одговорност за пласирање оваквих садржаја. Кључна улога мреже ће бити да оснажи слободно и професионално новинарство и информише јавност о онима који шире лош садржај“, истакла је Вујовић.
''Охрабрују недавна искуства гдје је очигледна брза реакција и проактивност у поступању надлежних органа на појаву евентуално недозвољених садржаја. Такође, и реакције јавности су све бројније, што говори да као друштво постајемо свјесни штетности говора мржње у јавном простору. Посебно опрезни треба да буду носиоци јавних функција, чија ријеч одзванја далеко, да се уздрже од реторике која је запаљива и подложна разним конструктима'', закључила је Вујовић.