- Влада Црне Горе
Министарство одбране Жене у систему одбране
Жене у систему одбране
Интегрисање родне равноправности у све процесе дјеловања оружаних снага је нужно, из разлога што указује на поштовање и промоцију основних принципа људских права, а диверзификоване оружане снаге боље рефлектују сопствена друштва којима служе, утичу на ефикасније испуњавање мисија и задатака и гарантују боља радна окружења за све запослене.
Министарство одбране и Војска Црне Горе су посвећени већој заступљености жена, посебно професионалних војних лица, њиховој већој мотивацији за учешће у међународним мисијама и операцијама и сопствени каријерни развој ради каснијег распоређивања на позицијама одлучивања. Све су то обавезе које су неопходне и јасно дефинисане на националном нивоу Акционим планом за имплементацију Резолуције СБУН 1325. Стога је политика родне равноправности позиционирана на стратешком нивоу овог министарства, чему свједочи укључивање родне равноправности у кључна стратешка документа одбране.
Имплементација родне равноправности
За имплементацију родне равноправности задужени су бројни механизми, попут координаторке за послове родне равноправности у Министарству одбране, савјетнице за родна питања начелника Генералштаба, државних службеница које учествују у пословима родне равноправности и сертификованих инструктора за родну равноправност у Војсци Црне Горе, али кључно је навести подршку лидерства Министарства и Војске за успјешност и остварене резултате у овој области.
Ефикасност спровођења ове политике се огледа кроз реализацију националних акционих планова за имплементацију Резолуције Савјета безбједности Уједињених нација 1325, у сарадњи са другим државним органима и невладиним сектором; интерне обуке које годишње пролази велики број запослених; инкорпорирање обука о различитим сегментима родне равноправности на различитим нивоима и у различите сврхе, попут припрема за мировне мисије и операције; планско привлачење женске популације за службу у Војсци Црне Горе, учешће у пројектима, добровољном служењу војног рока; промоцију отворености свих позиција у Војсци за жене и једнаких могућности, употребу родно сензитивног језика и родно сензитивних података у Министарству и Војсци и у крајњем повећању свијести о значају родне равноправности у систему одбране.
Регионална и међународна сарадња је изузетно развијена, па је вриједно истаћи дугогодишње учешће Министарства одбране у оквиру регионалног пројекта „Јачање регионалне сарадње на плану интеграције родне перспективе у реформи сектора безбједности у земљама Западног Балкана“. Поред тога, наши представници учествују на конференцијама у организацији НАТО Комитета за родну равноправност, ОЕБС, УН, ЦЕДЦ и СЕДМ иницијативе, на бројним иностраним обукама, билатералним консултацијама и састанцима, који се спроводе кроз сарадњу са овим организацијама и другим министарствима одбране, у циљу размјене најбољих пракси.
Раст броја жена у систему одбране
Предузете мјере допринијеле су значајном повећању броја жена у Министарству и Војсци у посљедњих 10 година. Проценат жена у Министарству одбране је 55,6%, док су, према посљедњим подацима, жене у Војсци Црне Горе заступљене у проценту од 14,7%, што представља највећи удио жена у Војсци до сада. Од укупног процента кадета који се налазе на образовању на иностраним војним академијама, 25,92% чине кадеткиње. Удио стипендистикиња међу лицима које Министарство одбране стипендира на факултетима у земљи и иностранству је 40%. Припаднице Министарства одбране и Војске Црне Горе континуирано доприносе активностима на изградњи мира и стабилности у свијету, па је, до сада, 16 припадница ангажовано у некој од мировних мисија и операција. Добровољно служење војног рока и Љетњи војни камп за младе из године у годину привлаче све већи број женске популације. Посебно смо поносни на чињеницу да је прво мјесто Црне Горе у НАТО командној структури, мјесто родног савјетника САЦЕУР-а које покрива прва сертификована родна савјетница из Министарства одбране, мајорица Сања Пејовић.