Etiopija*

Imaoci putnih isprva sa važećom Šengen vizom, važećom vizom Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske i Republike Irske ili dozvolom boravka u tim zemljama mogu ulaziti i boraviti, odnosno prelaziti preko teritorije Crne Gore do 30 dana, a najduže do isteka vize, ako je vrijeme važenja te vize kraće od 30 dana.

Ambasade i konzulati Crne Gore u svijetu i vizni režim za strance

Etiopija
Sadržaj:
Vizni režimDiplomatski odnosiPolitički kontaktiPregled ostalih informacija

Savezna Demokratska Republika Etiopija

Za zemlje označene zvjezdicom (*), Crna Gora nema rezidentno predstavništvo.

Vizni režim

Državljani Etiopije moraju posjedovati vizu za Crnu Goru.

Za izdavanje vize nadležna su diplomatsko konzularna predstavništva Crne Gore. Ukoliko nijeste u mogućnosti da se obratite diplomatsko konzularnom predstavništvu Crne Gore, možete se obratiti najbližem diplomatsko konzularnom predstavništvu Republike Srbije.

Kontakt: Ambasada Republike Srbije u Adis Abebi, Savezna Demokratska Republika Etiopija
Adresa: Josif Tito Street, W15 K26, House No.923, P.O.Box 1341, Adis Abeba, Etiopija
Telefon: + 25111 / 551-7804
+ 25111 / 551-5659
Fax: + 25111 / 551-4192
E-mail: serbambadis@yahoo.com
Sajt: http://www.addisababa.mfa.gov.rs

Diplomatski odnosi

Savezna Demokratska Republika Etiopija zvanično je priznala Crnu Goru 10. juna 2011. godine, kada su i uspostavljeni diplomatski odnosi između dvije zemlje.

Milorad Šćepanović bio je, za sada, jedini (nerezidentni) ambasador Crne Gore u Saveznoj Demokratskoj Republici Etiopiji - od jula 2015, pa sve do juna 2017, kada je navedena pozicija uklonjena iz novog akta o sistematizaciji MVP-a. 

Crnogorska vlada bila je, na sjednici od 23. jula 2014, donijela odluku o otvaranju Misije pri Afričkoj uniji (Adis Abeba), sa ciljem uspostavljanja i razvoja odnosa sa afričkim državama i proširivanjem strateškog spoljnopolitičkog plana kojim nije obuhvaćen afrički kontinent. Misija CG pri Afričkoj Uniji trebalo je da, u svojstvu DKP pokriva Etiopiju i još nekolicinu afričkih zemalja, ali se od ove inicijative, za sada, odustalo.

Politički kontakti

Jedini susret između zvaničnika dvije zemlje desio se u septembru 2015, kada se tadašnji mvp Lukšić sastao sa Tedrosom Adhanom Ghebrejesusom, ministrom vanjskih poslova Etiopije, na marginama Generalne skupštine UN-a.

Pregled ostalih informacija

Između dvije države nije izgrađena ugovorno-pravna baza, dok podaci o spoljnoj trgovini govore o postojanju robne razmjene koja nije na izraženom nivou.