Mauritanija*
Ambasade i konzulati Crne Gore u svijetu i vizni režim za strance
Islamska Republika Mauritanija
Vizni režim
Državljani Mauritanije moraju posjedovati vizu za Crnu Goru.
Za izdavanje vize nadležna su diplomatsko konzularna predstavništva Crne Gore. Ukoliko nijeste u mogućnosti da se obratite diplomatsko konzularnom predstavništvu Crne Gore, možete se obratiti najbližem diplomatsko konzularnom predstavništvu Republike Srbije.
Diplomatski odnosi
Islamska Republika Mauritanija zvanično je priznala Crnu Goru 21. decembra 2009. godine, kada su i uspostavljeni diplomatski odnosi. Ambasador Mauritanije u Italiji, sa sjedištem u Rimu, je Sidi Mohamed Hamed, koji tu funkciju obavlja od 2018. godine. Agreman mu je dat i čeka se na predaju akreditiva.
Crna Gora do sada nije akreditovala svoje ambasadore u Islamskoj Republici Mauritaniji.
Ekonomska saradnja
Spoljnotrgovinska razmjena između Crne Gore i ove države nalazi se na simboličnom nivou, a iz Mauritanije se uglavnom uvozi riba (Mauritanija je, inače, jedan od najvećih proizvođača izvoznika ribe u svijetu, a zanimljiv je i važan podatak da ova zemlja decenijama sa Evropskom unijom baštini formalnu, sadržajnu i plodonosnu saradnju - kada je riječ o trgovini sa ovim resursom).
Pregled ostalih informacija
Crna Gora i Mauritanija nemaju sklopljenje bilateralne sporazume.
U martu 2015. godine, G. Čelebić, inače nerezidentni ambasador CG u Egiptu, stupio je na dužnost ambasadora Crne Gore pri Arapskoj ligi, AL (riječ je međunarodnoj organizaciji koju čine 22 zemlje-članice, nastaloj 1946. u Kairu, a čiji je Mauritanija član). AL se, pored Afričke Unije (AU), smatra najuticajnijom međunarodnom organizacijom u ovom dijelu svijeta. Crna Gora ima status gosta u Arapskoj ligi.
Kada je riječ o saradnji Mauritanije sa NATO-om, važno je napomenuti da je ova država članica Mediteranskog dijaloga, odnosno foruma za saradnju između NATO-a sa jedne i, pored Mauritanije, još šest država sa druge strane, a koji je uspostavljen 1994. godine.