Tajland*

Imaoci putnih isprva sa važećom Šengen vizom, važećom vizom Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske i Republike Irske ili dozvolom boravka u tim zemljama mogu ulaziti i boraviti, odnosno prelaziti preko teritorije Crne Gore do 30 dana, a najduže do isteka vize, ako je vrijeme važenja te vize kraće od 30 dana.

Ambasade i konzulati Crne Gore u svijetu i vizni režim za strance

Tajland
Sadržaj:
Vizni režimDiplomatski odnosiPolitički kontaktiEkonomska saradnjaPregled ostalih informacija

Kontakt

Ambasada Crne Gore u Belgiji

Grad:
Brisel
Adresa:
Ambassade du Monténégro, rue du Trône 117, 1050 Bruxelles, Belgija
Telefon:
+32 2 705 28 51
Fax:
+32 2 726 01 55
Za zemlje označene zvjezdicom (*), Crna Gora nema rezidentno predstavništvo.

Vizni režim

Državljani Tajlanda moraju posjedovati vizu za Crnu Goru.

Za izdavanje vize nadležna su diplomatsko konzularna predstavništva Crne Gore. Ukoliko nijeste u mogućnosti da se obratite diplomatsko konzularnom predstavništvu Crne Gore, možete se obratiti najbližem diplomatsko konzularnom predstavništvu Republike Srbije.

Kontakt: Ambasada Republike Srbije u Džakarti, Republika Indonezija
Adresa: Jl. HOS Cokroaminoto 109, Menteng 10310, Jakarta Pusat, Indonezija
Telefon: + 6221 / 314-35-60
+ 6221 / 314-37-20
Fax: + 6221 / 314-36-13
E-mail: embjakarta@serbian-embassy.org
Sajt: http://www.jakarta.mfa.gov.rs

Diplomatski odnosi

Crna Gora i Kraljevina Tajland razvijaju tradicionalno prijateljske odnose. 

16. avgusta 2006. godine, Kraljevina Tajland priznala je nezavisnost Crne Gore, a diplomatski odnosi uspostavljeni su 6. juna 2007. godine.

Počasni konzulat Crne Gore na Tajlandu otvoren je 16. januara 2016. godine, na čelu sa prof. Vičuda Ratanapian-om, kao Počasnom konzulkom Crne Gore u Kraljevini Tajland.

Novoimenovanom ambasadoru Kraljevine Tajland u Crnoj Gori (sa sjedištem u Budimpešti) Bhakavatu Tanskulu odobren je agreman (očekuje se zakazivanje datuma predaje akreditiva predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću). Do njegovog imenovanja, funkciju privremenog otpravnika poslova obavlja Pilanya Niyomathai.

8. marta 2015. godine, ambasador Vladimir Radulović predao je akreditive krunskom princu Maha Vaširalongkornu i time postao prvi nerezidentni ambasador Crne Gore u Kraljevini Tajland. 

Politički kontakti

U martu 2012. godine, predsjednik DPS-a, Milo Đukanović, boravio je u radnoj posjeti Tajlandu i, tom prilikom, imao je susrete sa tadašnjom premijerkom Jingluk Šinavatrom, te sa ministrima vanjskih poslova, turizma, energetike, transporta, kao i sa brojnim partijskim i državnim funkcionerima.

Marta 2010. godine, delegacija Skupštine Crne Gore, na čelu sa generalnim sekretarom Damirom Davidovićem, učestvovala je na 122. Sjednici Skupštine interparlamentarne unije (IPU) u Bangkoku.

13. i 14. septembra 2013. predsjednica Vlade i ministarka odbrane Kraljevine Tajland Jingluk Šinavatra boravila je u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori i imala susrete sa predsjednikom Filipom Vujanovićem, predsjednikom Vlade Milom Đukanovićem i sa predsjednikom Skupštine Rankom Krivokapićem.

U avgustu 2010. godine min. vanjskih poslova Tajlanda Kasit Piromja posjetio je Crnu Goru i tom prilikom imao susrete sa predsjednikom Filipom Vujanovićem, premijerom Milom Đukanovićem i sa min. vanjskih poslova Milanom Roćenom.

Ministri vanjskih poslova dvije zemlje, M. Roćen i K. Piromja, imali su susrete na marginama samita Zajednice demokratija u Krakovu (jul 2010.), kao i na marginama Generalne skupštine UN-a u Njujorku (septembar 2009.).

Ekonomska saradnja

Spoljnotrgovinska razmjena Crne Gore sa Tajlandom u periodu januar – novembar 2020. godine odnosila se na uvoz u vrijednosti od 4,4 mln. € (dok izvoz nije zabilježen). Direktne strane investicije nijesu zabilježene u toku 2020. godine. 

Prema podacima “Monstat”-a, dolasci turista iz Kraljevine Tajland nijesu evidentirani u 2020. godini.

Pregled ostalih informacija

Tajlandska Međunarodna agencija za saradnju (TICA), na godišnjoj osnovi, nudi crnogorskim kandidatima obuke u okviru Međunarodnog godišnjeg programa obuke (AITC) na teme Održivih razvojnih ciljeva (SDGs). Diplomatska Akademija MVP-a Crne Gore zadužena je za posredovanje u komunikaciji sa pomenutom agencijom.