Savjet Evrope

Misije Crne Gore pri međunarodnim organizacijama

Kontakt

Stalna misija Crne Gore pri Savjetu Evrope, Strazbur

Grad:
Strazbur
Adresa:
18, Allée Spach 67000 Strasbourg, France
Telefon:
+33 3 88 36 85 65
Fax:
+33 3 88 35 07 24

Savjet Evrope je najstarija panevropska politička organizacija osnovana 1949. godine. Sjedište Savjeta Evrope je u Strazburu, Francuska. Temeljni ciljevi Savjeta Evrope su promocija demokratije, zaštita ljudskih prava i obezbjeđivanje vladavine prava u državama članicama. Danas Savjet Evrope ima 46 država članica. 


Sve članice Savjeta Evrope su potpisnice Evropske konvencije o ljudskim pravima (ECHR), najznačajnijeg dokumenta na evropskom kontinentu kojim se štite temeljna ljudska prava i slobode. Evropskom konvencijom o ljudskim pravima utemeljen je Evropski sud za ljudska prava. Potpisana je 4. novembra 1950. godine u Rimu, a stupila je na snagu 3. septembra 1953. godine. Crna Gora je Evropsku konvenciju o ljudskim pravima potpisala odmah nakon obnove nezavisnosti, 6. juna 2006. godine. Uključujući Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Crna Gora je potpisnica 89 konvencija Savjeta Evrope.


Crna Gora je 11. maja 2007. godine postala članica Savjeta Evrope. Stalna misija Crne Gore pri Savjetu Evrope otvorena je 1. oktobra 2007. godine. 


Savjet Evrope u Crnoj Gori djeluje posredstvom Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici koja pruža  stručnu podršku državnim organima i ostvaruje saradnju sa različitim društvenim akterima. Najznačajnija aktivnost kancelarije je implementacija zajedničkih programa EU i Savjeta Evrope: Horizontalnog mehanizma za Zapadni Balkan i Tursku (Horizontal Facility for the Western Balkans and Türkiye) i ROMACTED programa za promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja Roma na lokalnom nivou. 


Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku je inicijativa za saradnju Evropske unije i Savjeta Evrope za Zapadni Balkan i Tursku fokusirana na ispunjavanje reformskih agendi u oblastima ljudskih prava, vladavine prava i demokratije i usklađivanju sa evropskim standardima, što je prioritet i u procesu proširenja EU.


Treća faza programa (Horizontal Facility III) započela je u januaru 2023. godine i trajaće 48 mjeseci. Budžet ove faze iznosi 41 milion eura, od kojih 85% finansira Evropska unija, a 15% Savjet Evrope. 


Teme obuhvaćene programom Horizontal Facility uključuju sprovođenje pravde; borbu protiv ekonomskog kriminala; borbu protiv diskriminacije i zaštitu prava ranjivih grupa i slobodu izražavanja i slobodu medija.


Zajednički program Evropske unije i Savjeta Evrope ROMACTED je instrument namijenjen državama Zapadnog Balkana i Turskoj, koji služi za jačanje sistemskog pristupa u poboljšanju integracije romske populacije u lokalnim zajednicama, kroz pojačano učešće u kreiranju lokalnih politika i sprovođenju konkretnih akcija s tim u vezi. 


Ove politike uključuju kritične oblasti poput: stanovanja, zapošljavanja, obezbjeđivanja ličnih dokumenata, kao i zelenu i digitalnu tranziciju.