- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove HITNO HEMIJSKO TRETIRANJE VINOVE LOZE U GODINJU I ...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
HITNO HEMIJSKO TRETIRANJE VINOVE LOZE U GODINJU I DRUGIM PODRUČJIMA
Objavljeno: 22.06.2022. • 17:00 Autor: UBHVFP
U slučaju da držaoci vinove loze nisu do sada izvršili preporučeno obavezno hemijsko tretiranje u junu, treba ga odmah odraditi u svim područjima u kojima je zabilježeno prisustvo larvi (INFORMACIJA data u prethodnom periodu na sajtu Uprave https://ubh.gov.me/vijesti/246609/Rezultati-monitoringa-vektora-Scaphoideus-titanus-i-preporuka-drzaocima-bilja-vinove-loze-o-obaveznom-hemijskom-tretiranju.html ).
Hemijsko tretiranje treba izvršiti i u drugim područjima ukoliko su držaoci bilja samostalnim dosadašnjim pregledima naličja lista vinove loze, u svojim vinogradima, primijetili larve ili egzuvije. Ovo se odnosi na sve vinogradare: i na proizvođače koji imaju veće zasade, ali i na one manje, kao i vlasnike po nekoliko čokota.
Hemijsko tretiranje se preporučuje preparatima na bazi cipermetrina, buprofezina, buprofezin+fenpiroksimat, flupiradifurona, u skladu sa uputstvom za upotrebu radi efikasnosti preparata i poštovanja dobre poljoprivredne prakse i zaštite životne sredine.
Toplo vrijeme i dosta vlage u dosadašnjem periodu, uz intenzivan vegetativni porast vinove loze, povoljno utiču na životne aktivnosti larvi: kretanje tj. njihov prelazak na nove listove unutar čokota/biljaka (imaju zadnje noge za skakanje), na njihovu ishranu i razviće i pojavu imaga.
Imajući u vidu prošlogodišnji prvi nalaz fitoplazme Ca. Phytoplasma vitis, prouzrokovača bolesti zlatastog žutila vinove loze Flavescence dorée, i činjenice da je njen glavni vektor cikada viniove loze S. titanus prvi put nađen u Crnoj Gori 2008. godine (Šušunja), a zatim se proširio i odomaćio i u drugim vinogradarskim područjima (Crmnica, Podgorica, Grahovo-Nudo), pregledi zasada vinove loze na prisustvo larvi cikade S. titanus treba da postanu sastavni dio obaveznih mjera koje vinogradari primjenjuju u svojim vinogradima.
Podsjećamo držaoce vinove loze i da obavezno postave žute ljepljive ploče u narednih 7-10 dana radi praćenja početka pojave odraslih jedinki (imaga) i eventualnog insekticidnog tretmana (Naredbi o hitnim fitosanitarnim mjerama za sprečavanje unošenja zlatne žutice vinove loze ("Sl. list CG", br. 18/18) i Naredba o hitnim fitosanitarnim mjerama za sprečavanje širenja i suzbijanje zlatne žutice vinove loze ("Sl. list CG", br. 103/21).
Vezani članci:
Ažurirana Lista obilježenih područja EU u kojima je utvrđeno prisustvo Xylella fastidiosa 30.01.2025.
Povlačenje iz prometa sredstva za zaštitu bilja na osnovu aktivne supstance meptildinokap 17.01.2025.
Pojava slinavke i šapa u Njemačkoj 14.01.2025.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?