Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan sastanak Pododbora za industriju, trgovinu, carine i poreze

Objavljeno: 06.10.2021. 09:25 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja

Četrnaesti sastanak Pododbora za industriju, trgovinu, carine i poreze, a koji obuhvata poglavlja 1 – Sloboda kretanja robe, 16 – Porezi, 20 – Preduzetništvo i industrijska politika, 29 – Carinska unija i 30 – Vanjski odnosi, održan je putem video formata, 5. oktobra 2021. godine.

Sastanak je bio prilika da predstavnici crnogorskih nadležnih institucija bliže upoznaju predstavnike Evropske komisije (EK) o aktivnostima sprovedenim u prethodnom periodu za navedene oblasti.

Sastanak je sa crnogorske strane, otvorio zamjenik glavne pregovaračice, Marko Mrdak i v.d. direktorice Direktorata za trgovinsku saradnju i ekonomske odnose sa inostranstvom u Ministarstvu ekonomskog razvoja, Jelena Janković Kostić, a u ime Evropske komisije zamjenica šefa Jedinice za Crnu Goru u Generalnoj direkciji za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Barbara Hesus - Žimeno. Crnogorska strana je ukazala da održavanje Pododbora dolazi u jako značajnom trenutku, u susret objavljivanju Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori za 2021. godinu, koji predstavlja važne smjernice za trasiranje puta ka dostizanju evropskih standarda i većeg stepena kvaliteta života naših građana. 

Zamjenik glavne pregovaračice Marko Mrdak otvarajući sastanak iskazao je zadovoljstvo što je u proteklom periodu Institut za standardizaciju Crne Gore postao punopravni član Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), napominjući da se sprovode i aktivnosti na pripremi aplikacije za članstvo u evropskim organizacijama CEN/CENELEC do kraja 2021, čime će se stvoriti dodatni uslovi za uklanjanje barijera u trgovini.

“U dijelu preduzetništva i industrijske politike, Crna Gora je zaokružila svoj strateški okvir koji se odnosi na industrijsku politiku i ispunila obaveze definisane u okviru jedinog završnog mjerila, ali da se predano radi na donošenju zakonskih i strateških rješenja s ciljem unapređenja poslovnog ambijenta, kao i pružanja finansijske podrške mikro, malim i srednjim preduzećima, kao i ženskom preduzetništvu”, kazao je Mrdak.
Zamjenica šefa Jedinice za Crnu Goru i Srbiju u Generalnoj direkciji za susjedsku politiku i pregovore o proširenju, Barbara Hesus-Žimeno, naglasila je snažnu posvećenost Evropske komisije društveno-ekonomskom oporavku putu Crne Gore i njenom putu ka EU, što ilustruje i nedavna posjeta predsjednice EK, Ursule fon der Lajen Podgorici. Ukazala je da Crna Gora, uz kontinuiranu podršku Evropske unije, u uslovima pandemije koronavirusa, bilježi napredak i nastavlja sa sprovođenjem reformi u pravcu pune usklađenosti s pravnom tekovinom i standardima EU u pogledu slobode kretanja  roba (poglavlje 1), oporezivanju (poglavlje 16), preduzetničkoj i industrijskoj politici (poglavlje 20), carini (poglavlje 29) i trgovini (poglavlje 30), o kojima je bilo riječi na samom sastanku, te da to zapravo predstavlja put ka oporavku i članstvu u EU. Kada su u pitanju administrativni kapaciteti, kao dio završnih mjerila, sve institucije ulažu snažne napore kako bi bile efikasnije i unaprijedile profesionalnost i sopstvene kapacitete. Hesus-Žimeno je dodala da će predstojeći godišnji izvještaj o Crnoj Gori dati jasne smjernice za dalji napredak u pristupnim pregovorima, kao i da usvajanje novog Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA III) i Ekonomskog i investicionog plana za Zapadni Balkan predstavlja ulaganje u zajedničku budućnost EU i Crne Gore.

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?