- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ekonomskog razvoja Preduzeti početni koraci za uvođenje programa „Gar...
Preduzeti početni koraci za uvođenje programa „Garancija za mlade“ u Crnoj Gori
Danas je održana Regionalna TAIEX radionica u vezi implementacije programa „Garancija za mlade“ na Zapadnom Balkanu koju organizuje Evropska komisija – Direktorat za zapošljvanje, socijalna pitanja i inkluziju.
Pored predstavnika EK, učestvovali su i predstavnici 6 država Zapadnog Balkana, Međunarodne organizacje rada, Evropske fondacije za obuku – ETF i predstavnici država članica EU. Crnu Goru je predstavljala v.d. generalne direktorice Direktorata za rad i zapošljavanje Jevrosima Pejović, sa predstavnicima institucija nadležnih za kreiranje i sprovođenje politika za mlade – Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, Uprave za sport i mlade, Zavoda za zapošljavanje, Ministarstva finansija i socijalnog staranja.
Ministarstvo ekonomskog razvoja je već preduzelo prve početne korake na uvođenju ovog programa u Crnoj Gori. Formiran je Radni tim kojeg čine predstavnici relevantnih institucija koje se bave kreiranjem i implementacijom politika za mlade. Pored predstavnika Ministarstva, kao nadležnog resora za politike rada i zapošljavanja, Radni tim čine još i predstavnici: Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, Uprave za sport i mlade, Zavoda za zapošljavanje, Ministarstva finansija i socijalnog staranja. Imajući u vidu značaj uloge poslovne zajednice u cilju uspješne realizacije projekta, u Radni tim su uključeni i predstavnici Unije poslodavaca Crne Gore i Privredne komore Crne Gore. Dodatno, Ministarstvo je kroz javni poziv pozvalo NVO koje se bave pitanjima obrazovanja i zapošljavanja mladih, da se na partnerskoj osnovi priključe u sprovođenju ovog inovativog programa za Crnu Goru. Tako su 3 predstavnika NVO dio Radnog tima.
Program „Garancija za mlade“ je uveden u državama članicama Evropske unije nakon finansijske krize s kraja prve decenije ovog vijeka, a počeo je da se sprovodi 2013. godine. Garancija za mlade je uspostavjena preporukom Savjeta od 22. aprila. 2013. godine i od tada ima snažnu političku podršku za njenu implementaciju.
Ovaj program države članice u velikoj mjeri koriste kako bi podržale neometan prelazak mladih iz svijeta obrazovanja ili iz nezaposlenosti u svijet rada. Glavni princip programa je da svaka mlada osoba u roku od 4 mjeseca nakon što napusti obrazovanje ili osposobljavanje ili postane nezaposleno lice, dobije kvalitetnu ponudu za posao, pripravništo, dalje usavršavanje ili nastavak obrazovanja. Implementacijom programa se istovremeno doprinosi ostvarivanju principa Evropskog stuba socijalnih prava, tačnije principa 4 - aktivna podrška zapošljavanju.
Uslijed izbijanja Covid krize i njenih negativnih posledica na sve aspekte života, uključujući povećanu nezaposlenost mladih, Savjet je ojačao program kroz Preporuku od 30. oktobra 2020. godine. Ova Preporuka predviđa 4 faze intervencija i to: mapiranje, informisanje, priprema i ponuda, a koje bi trebalo sprovesti u skladu sa sljedećim nacionalnim mogućnostima: mobilizacija partnera, unaprjeđivanje prikupljanja podataka i praćenja programa, kao i potpuno i optimalno iskorištavanje sredstava.
Sprovođenje programa zahtijeva izdvajanje značajnijih finansijskih sredstava, zbog čega je od posebne važnosti Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan (EIP) iz oktobra 2020. godine čija vrijednost iznosi 9 milijardi eura, jer jedna od mogućnosti za korišćenje sredstava iz navedenog plana jeste kroz sprovođenje programa „Garancija za mlade“. Korišćenje raspoloživih sredstava se obezbjeđuje kroz programiranje aktivnosti kroz pretpristupne fondove i u tom pravcu Ministarstvo ekonomskog razvoja je već planiralo sprovođenje ove aktivnosti kroz IPA III za period 2023-2024. EIP predlaže 4 faze u implementaciji Programa i to:
- Izrada Plana za implementaciju;
- Pripremne radnje;
- Pilot faza;
- Puna implementacija Programa.