Glavni rezultati studije izvodljivosti o implementaciji EU LEADER pristupa u Crnoj Gori

Objavljeno: 15.12.2023. 09:48 Autor: IPARD III

Održana je nacionalna konsultativna radionica na temu „Prezentacija glavnih rezultata studije izvodljivosti o implementaciji EU LEADER pristupa u Crnoj Gori sa diskusijom o budućim koracima“, u organizaciji Mreže za ruralni razvoj Crne Gore i Organizacije Ujedinjenih Nacija za hranu i poljoprivredu (UN FAO), uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore.

Andrijana Rakočević, generalna direktorica Direktorata za ruralni razvoj u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede istakla je da se trenutno sprovode neophodne pripreme za početak implementacije LEADER. „Pripremljene su izmjene i dopune Zakona o poljoprivredi i ruralnom razvoju, u cilju stvaranja pravnog okvira koji će omogućiti osnivanje lokalnih akcionih grupa u Crnoj Gori. Stvaranje LAG-ova je dugoročan proces, te je, u tom smislu, prenos znanja i iskustava iz zemalja članica EU dragocjeno za nas, a vjerujem da ćemo sa ovom studijom dobiti jasnu sliku i smjernice za dalji razvoj lokalnih akcionih grupa“.

LEADER

Mreža za ruralni razvoj Crne Gore, koja godinama unazad radi na kreiranju uslova i povoljnijeg ambijenta za implementaciju LEADER pristupa iz pozicije civilnog sektora, ovoga puta je prepoznata od strane Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih Nacija (FAO) kao ključni partner pri izradi Studije izvodljivosti kako bi se definisao postojeći strateški okvir i zahtjevi koji predstavljaju preduslove za uspješnu primjenu LEADER pristupa.

Međunarodni ekspert, angažovan za izradu ove studije je gospodin Matija Zamljačanec, veoma bogatog isustva iz oblasti ruralnog razvoja, a inače i dugogodišnji menadžer jednog veoma uspješnog LAG-a u Republici Hrvatskoj, predstavio je nacrt Studije izvodljivosti implementacije EU LEADER pristupa u Crnoj Gori.

Sastanku je pored predstavnika Mreže za ruralni razvoj Crne Gore prisustvovalo 35 predstavnika javnog, privatnog i civilnog sektora, kao i predstavnici Delegacije EU u Crnoj Gori i Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih Nacija (UN FAO) koji su kroz veoma dinamičnu interaktivnu komunikaciju došli do zaključaka u kom pravcu treba djelovati u svim sektorima, ključnim za uspješnu implementaciju LEADER pristupa u Crnoj Gori.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?