Godišnji GLOBE sastanak 2024.

Objavljeno: 20.11.2024. 14:26 Autor: Zavod za školstvo

Godišnji GLOBE sastanak 2024. okupio je 120 učesnika/ca iz 26 zemalja u Ljubljani (Slovenija), stvarajući prostor za razmjenu ideja, znanja i inicijativa. Tokom događaja, učesnici/ce su predstavili svoje projekte, istraživali nove mogućnosti za saradnju, diskutovali o uticaju GLOBE programa i razmJenjivali iskustva. Razgovarali su i o budućim pravcima razvoja GLOBE programa i novim projektima u okviru međunarodne saradnje.

Sastanak je organizovala GLOBE kancelarija za Evropu i Aziju, u saradnji sa partnerskim organizacijama: GLOBE Slovenija i GLOBE Implementaciona kancelarija iz SAD-a. Sastanak je bio podijeljen u dva dijela: Sastanak koordinatora/ki zemalja učesnica, održan 11. i 12. novembra, namijenjen isključivo koordinatorima i zamjenicima koordinatora, i Sastanak GLOBE zajednice, održan od 13. do 15. novembra, otvoren za širu GLOBE zajednicu.

Tokom sastanka, organizovane su sesije razmjene iskustava, diskusije i radionice. Sastanak koordinatora/ki GLOBE programa otvoren je u prisustvu Branka Kumera, direktora Centra za školske i vanškolske aktivnosti (CŠOD). Nakon uvodnih govora, predstavljeni su učesnici/ce, a uslijedila je prezentacija novina u GLOBE programu, uz interaktivnu sesiju pitanja i odgovora.

U narednim sesijama, koordinatori/ke zemalja učesnica su podijelili uspješne primjere iz svojih zemalja, kroz radionicu „Priče o uspjehu iz zemalja učesnica“. Zatim su predstavljene novosti vezane za GLOBE veb sajt i tehnologiju. Članovi GLOBE tehnološkog tima predstavili su nove funkcionalnosti sajta.

Kreativna radionica „GLOBE na otvorenom“ bila je još jedna značajna aktivnost, nakon koje su uslijedile prezentacije i ažuriranje radnih grupa GLOBE programa, uključujući sesije o novim projektima i inicijativama.

O GLOBE programu

GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) je međunarodni naučni i obrazovni program koji omogućava učenicima/cama i širim zajednicama u cijelom svijetu da učestvuju u prikupljanju podataka i naučnom procesu, te daju značajan doprinos razumijevanju Zemljinog sistema i globalne životne sredine.

Program trenutno obuhvata više od 41.000 škola u 127 zemalja, a više od 870.000 učenika/ca je učestvovalo u GLOBE programu, doprinoseći sa više od 254 miliona mjerenja GLOBE bazi podataka za naučne projekte zasnovane na istraživačkom učenju.

Sastanku je kao predstavnica Crne Gore prisustvovala nacionalna koordinatorka Nevena Čabrilo.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?