- Vlada Crne Gore
Obrazovanje za održivi razvoj: Konferencija „Cirk...
Obrazovanje za održivi razvoj: Konferencija „Cirkularna ekonomija u Eko-školama“
01. novembra 2023. godine održana je konferencija na temu „Cirkulrana ekonomije u Eko-školama“ u organizaciji Zavoda za školstvo Crne Gore, kao dio aktivnosti Međunarodnog programa Eko-škole. Projekat cirkularne ekonomije u Eko-školama pokrenut je sa ciljem podizanja svijesti kod djece u vaspitno-obrazovnim institucijama o važnosti cirkularne ekonomije i njene povezanosti sa globalnim Ciljevima održivog razvoja, uključujući borbu protiv klimatskih promjena, očuvanje biodiverziteta i smanjenje zagađenja životne sredine.
Program Eko-škole (Eko škole - Zavod za školstvo) pokrenut je 2016. godine u Crnoj Gori je dio Međunarodnog programa Eko-škole koji je razvila Fondacija za obrazovanje o životnoj sredini (FEE), čiji je pridruženi član Zavod za školstvo Crne Gore. Ovaj program je odgovor na potrebu da se djeca i mladi uključe u ekološke projekte. Škole uključene u ovaj program kroz akreditaciju stiču sertifikat Eko-škole, što se obilježava dodjeljivanjem Zelene zastave. Do danas, proces akreditacije je uspešno prošlo 47 obrazovno-vaspitnih ustanova Crne Gore, dok su u fazi pilotiranja još njih 50, što govori o velikom interesu i posvećenosti škola održivom razvoju.
Rukovoditeljka Kancelarije za opdrživi razvoj Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore i sekretarka Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, Aneta Kankaraš od 2016. godine stalna je članica Radne grupe za implementaciju programa Eko-škole, koja vrši akreditaciju i reakreditaciju škola za sticanje sertifikata Eko-škole.
Tokom Konferencije, govoreći o programu Eko-škola, rukovoditeljka Kancelarije, Aneta Kankaraš istakla je važnost obrazovanja za održivi razvoj kao puta za postizanje ekonomskog, društvenog i ekološkog razvoja zemlje. Međunarodni program Eko-škola važna je karika u tom procesu, istakla je. Obrazovanje, kako je kazala, pomaže da se steknu znanja i razviju stavovi i vrijednosti koja će našem društvu omogućiti da napreduje - ali ne na uštrb nekontrolisane upotrebe prirodnih resursa. Zastupljenost održivog razvoja u obrazovnim sadržajima budi optimizam jer se obrazuju generacije djece i mladih koje će kao budući donosioci odluka razvoj društva bazirati na principima održivog razvoja.
Obrazovanje za održivi razvoj predstavlja ključni dugoročni koncept u našem obrazovnom sistemu, te je visoko postavljen prioritet Zavoda za školstvo, saopštila je direktorica ove institucije Irena Pavlović. Ona je istakla da ovaj program motiviše djecu i mlade da preuzmu aktivnu ulogu u zaštiti životne sredine zbog čega se zahvalila Njemačkom društvu za međunarodnu saradnju (GIZ) i Ambasadi Savezne Republike Njemačke u Podgorici na prepoznavanju važnosti implementacije ovog programa i snažnoj podršci koju su pružili u unapređenju kvaliteta sprovođenja projekta.
Ambasador Savezne republike Njemačke u Crnoj Gori Peter Felten, istakao je potrebu za promjenom paradigme u odnosu prema ograničenim resursima naše planete koja može biti uspješna samo ako se već u najranijem uzrastu razvije svijest o odgovornom postupanju prema okolini. Ambasada Njemačke je u tom pravcu finansirala nabavku mikro-reciklirajućih uređaja i 3D štampača, koji služe učenicima/ama da kroz igru nauče da su mnoge stvari koje posmatramo kao otpad zapravo vrijedne sirovine koje se mogu ponovno koristiti.
Na konferenciji su podijeljene nagrade Zelena zastava i sertifikat o sticanju statusa međunarodne Eko-škole ustanovama koje su uspješno prošle proces akreditacije u 2023. godini. Nagrade su dobile privatne predškolske ustanove „Kockica”,„Maša”,„Čarli Čaplin” iz Podgorice i „Svetionik” iz Bara kao i javne predškolske ustanove „Đina Vrbica” i “Dragan Radulović” te osnovna škola „Vuk Karadžić” iz Podgorice.
Priznanje za izuzetna postignuća tokom pilotiranja programa Eko-škole dodijeljeno je JU OŠ “Vuk Karadžić” iz Podgorice. Podijeljena su i specijalna priznanja za kontinuirano sprovođenje programa Eko-škole kao i priznanja pojedincima za za doprinos u sprovođenju ovog programa.
Prerezentaciju o rezultatima projekta „Cirkularna ekonomija u Eko-školama“ imale su škole „Vuk Karadžić” iz Podgorice, Gimnazija „Petar I Petrović Njegoš” iz Danilovgrada, osnovne škole „Radoje Čizmović”, Nikšić i „Kekec, Sutomore, Bar.