- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Održan Erasmus + informativni dan
Održan Erasmus + informativni dan
Danas je u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore održan Erasmus + informativni dan, događaj koji je imao za cilj predstavljanje novina u okviru novog ciklusa programa Erasmus+ (2021-2027. godine), kao i informisanje svih potencijalnih učesnika u ovom programu o akcijama za koje je Crna Gora kvalifikovana za učešće u okviru novog poziva za podnošenje prijedloga koji je nedavno objavljen. Učešće na ovom događaju uzeli su direktor Direktorata za nacionalne i EU naučne programe u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, dr Branko Bulatović, prof. dr Vladimir Božović, rektor Univerziteta Crne Gore, i Vanja Drljević, šefica kancelarije Erasmus + u Crnoj Gori.
Gospodin Bulatović je istakao da je od nastanka Erasmus programa do danas, ovaj najprepoznatljiviji program Evropske unije, za preko 10 miliona evropljana predstavljao vezu između mladih generacija širom Evrope, te da je u segmentu visokog obrazovanja Erasmus bio snažna podrška naporima koji se ulažu da se prate evropski trendovi u samom razvoju sistema visokog obrazovanja, poboljšanju vidljivosti i konkurentnosti ustanova visokog obrazovanja, pružanju mogućnosti za usavršavanje studenatima i nastavnom osoblju i inoviranju samog nastavnog procesa i nastavne metodologije.
„Novina u aktuelnom pozivu za Erasmus+ je izgradnja kapaciteta u stručnom obrazovanju, tako da će i javne i privatne institucije iz Crne Gore koje realizuju stručno obrazovanje moći da se prijave sa projektnim idejama. Prioritet će što se tiče Zapadnog Balkana biti na mobilnosti učenika i nastavnika, ukoliko doprinose ciljevima poziva, a to su: jačanje veza između sistema stručnog obrazovanja i tržišta rada kao i bolja usklađenost stručnog obrazovanja sa prilikama na tržištu rada; jačanje kapaciteta provajdera stručnog obrazovanja posebno u poljima upravljanja, inkluzije, obezbjeđenja kvaliteta, inovacija i internacionalizacije; unapređenje znanja, tehničkih, upravljačkih i pedagoških vještina nastavnika i trenera uključenih u stručno obrazovanje i obuku; integrisanje inputa nastavnika, polaznika i poslodavaca, posebno iz privatnog sektora, u obr. program, dizajn profila i reformu obuke; unapređenje nivoa kompetencija, vještina i potencijala za zapošljavanje polaznika stručnog obrazovanja kroz razvijanje novih, inovativnih obrazovnih programa u stručnom obrazovanju, posebno onih koji realizuju ključne kompetencije, osnovne jezičke i IT vještine; jačanje saradnje između različitih regiona svijeta kroz zajedničke inicijative“, saopštio je Bulatović.
Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović rekao je da Univerzitet Crne Gore nastoji da unaprijedi akademsku ponudu kroz akreditaciju interdisciplinarnih studijskih programa i proširivanje ponude postojećih programa na engleskom jeziku, vođen upravo onim vrijednostima koje i Erasmus+ program promoviše.
„Takođe, jedan od prioriteta biće i jačanje inkluzivnosti i obezbjeđenja kvalitetnog obrazovanja za što šire kategorije društva. Vjerujemo da ćemo u redovnom periodu, koristeći sve mogućnosti Erasmus+ programa, zajednički rasti, promovišući obrazovanje, nauku i kulturu kao pokretače značajnih i pozitivnih društvenih promjena“, kazao je rektor Božović.
Šefica nacionalne Erasmus + kancelarije, Vanja Drljević kazala je da su visokoškolske institucije u Crnoj Gori, u periodu od 2014. do 2020, učestvovale u 35 projekata u oblasti izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju, od kojih su sa osam koordinirale, a sa budžetom koji premašuje 23,4 miliona eura. Drljević je ocijenila da je to uspjeh sa kojim bi se mogle pohvaliti i veće države od Crne Gore.
Ona je navela da postoji ukupno 475 sporazuma međunarodne kreditne mobilnosti, kroz saradnju sa preko 200 univerziteta EU. Od značaja su, dodala je, i Žan Mone aktivnosti, a posebno su ponosni na to što tri fakulteta Univerziteta Crne Gore, Pravni, Ekonomski i Filološki UCG učestvuju u njima.
„Naredna godina je ujedno i 35-godišnjica programa, a ono što obilježava novu fazu programa Erasmus+ 2021-2027, jeste utemeljenost na principima socijalne inkluzije, diverziteta, digitalizacije, zaštite životne sredine, borbe protiv klimatskih promjena“, poručila je Drljević.
Novi Erasmus + program temelji se na principima Strategije obrazovanja do 2030, akcionog plana digitalizacije 2021-2027, Strategije EU za mlade i sport 2021-2024.
Tokom info dana, pored emitovanja videa Udruženja alumnista Zapadnog Balkana, otvorena je diskusija o očekivanjima u novom ciklusu Erasmus + programa.