Održana radionica o sistemu usluga zaštite i zdravlja na radu

Objavljeno: 28.11.2024. 07:30 Autor: Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga

U Podgorici je 7. novembra održana radionica o sistemu usluga zaštite i zdravlja na radu, u okviru projekta „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“. Radionici su prisustvovali predstavnici/e Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga i inspektori/ke koji se bave ovom temom. 

Fokus radionice bio je na uporednoj analizi praksi autorizacije stručnih lica i službi za zaštitu i zdravlje na radu, zemalja EU i regiona, sa istim u Crnoj Gori. Takođe, diskutovano je o mogućnostima poboljšanja postojećih sistema i prilagođavanja dobrim praksama, a sve u cilju usklađivanja sa EU kriterijumima za Poglavlje 19 koje se odnosi na ovo pitanje.

Radionicu su vodile ekspertkinje u oblasti zaštite i zdravlja na radu Liene Maurite iz Letonije i Đina Janković iz Crne Gore, koje su učesnicima/ama, prenijele svoja iskustva i znanje, kako bi im omogućile da sagledaju trenutno stanje i prostor za djelovanje.

„Nakon predstavljanja organizacije sistema usluga zaštite i zdravlja na radu, razgovarali smo o istim u Crnoj Gori. Riječ je o uslugama organizovanim na nivou kompanije uključujući različite nivoe stručnjaka za zaštitu i zdravlje na radu koji obavljaju poslove kao što su interno praćenje radnog okruženja i procjena rizika. Nakon toga diskutovali smo o razvoju efikasnih inicijativa za podizanje svijesti javnosti i promotivnim aktivnostima u cilju unapređenja znanja o zaštiti i zdravlju na radu unutar radne snage i šire zajednice“, objasnila je Maurite.

Ekspertkinja iz Crne Gore, Janković smatra da implementacija dobrih praksi iz zemalja Evropske unije u nacionalno zakonodavstvo zavisi od volje donosioca odluka.

„Transponovati sve EU direktive ne znači da je posao završen, jer cilj transponovanja direktiva je građenje baze koja je dobra praksa u zemljama EU, ali ono što je jako bitno jeste prilagođavanje nacionalnim praksama, mentalitetu, načinu na koji se obavljaju poslovi u Crnoj Gori, vrstama industrija i shodno tome da pokušamo da implementiramo. Jedino na taj način možemo doprinijeti boljoj implementaciji zakona“, ocijenila je Janković.

Ona je napomenula da se transponovanje svih neophodnih direktiva u proteklih šest godina nije pokazalo dobro jer je implementacija zakona još uvijek na niskom nivou. Takođe je podsjetila da u Crnoj Gori da je neophodno jačanje postojećih kapaciteta, povećanje broja inspektora, ali i organizovanje aktivnosti u cilju njihove kontinuirane edukacije.

Zakonodavne i institucionalne promjene u oblasti zaštite i zdravlja na radu ostaju ključne za bolju zaštitu radnika u Crnoj Gori, a implementacija EU praksi i jačanje kapaciteta inspekcije predstavljaju neophodne korake ka postizanju tih ciljeva.

Projekat „Unaprijeđeno kreiranje politika zasnovano na dokazima, implementacija praksi i koordinacija u sektorima zapošljavanja i socijalne politike i ojačani kapaciteti za učešće u Evropskom socijalnom fondu“ finansira se iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA II) u okviru Godišnjeg akcionog programa za Crnu Goru 2020. Projekat sprovodi konzorcijum na čelu sa firmom Archidata srl.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?