Ptičji grip: Nadzor Jedno zdravlje/One Health ključan za sprečavanje razvoja virusa

Objavljeno: 10.05.2024. 12:28 Autor: EFSA

Kako se virus ptičjeg gripa (avijarna influenca, AI) nastavlja širiti Evropom, uzrokujući visoku smrtnost divljih ptica, a u pojedinim zemljama su zabilježeni i slučajevi pojave bolesti kod domaćih sisara na gazdinstvima, Evropska agencija za bezbjednost hrane (EFSA) i Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) procijenili su faktore rizika za potencijalnu pandemiju ptičjeg gripa i povezane mjere za sprečavanje pojave bolesti.
Naučni izveštaj ove dvije agencije se može naći na linku: https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/8735

Dokazano je da se virus može prenijeti sa divljih ptica na sisare i u skladu sa principima Jednog zdravlja/One Health, to zahtijeva zajednički rad stručnjaka iz različitih oblasti, a u cilju prevencije i sprečavanja sisara i ljudi izloženosti virusu.

Kako bi se spriječilo da životinje dođu u kontakt sa virusom, tj. sa divljim pticama, potrebno je da se na farmama podigne nivo biosigurnosnih mjera (zaštitne mreže, ograde, dezinfekcione barijere,itd.)

Stručnjaci su identifikovali da određene vrste uzgojenih krznašica (npr. kune ili lisice), koje su veoma osjetljive na virus ptičjeg gripa, predstavljaju moguće pokretače širenja virusa ptičjeg gripa.

Iako prenos sa sisara na sisara još nije potvrđen, divlji sisari mogu da djeluju kao „most prenosa“ između divljih ptica, domaćih životinja i ljudi. Kućni ljubimci, kao što su mačke, a koje žive u domaćinstvima i imaju pristup otvorenom prostoru, mogu biti potencijalni prenosioci.

Farme koje se bave proizvodnjom živine na otvorenom i imaju loše biosigurnosne mjere, a nalaze se u blizini većih vodenih površina koje su stanište za vodene ptice, su pod većim rizikom za unošenje virusa ptičjeg gripa i njegovo dalje širenje.

Dodatno, ekstremni vremenski uslovi i klimatske promjene pogoduju širenju bolesti, utvrdili su stručnjaci.

Do kraja godine, EFSA i ECDC će objaviti naučno mišljenje u kom pravcu bi se potencijalna pandemija ptičjeg gripa mogla odvijati sa detaljnim uputstvima za menadžere rizika, a u u cilju smanjenja rizika po ljudsko zdravlje.

SITUACIJA U CRNOJ GORI

Kada je u pitanju ptičji grip u Crnoj Gori, naglašavamo da nema novih slučajeva avijarne influence, i to od kraja aprila 2022. godine. Pojava bolesti je zabilježena kod divljih ptica – pelikana i preuzete su sve mjere u cilju suzbijanju bolesti, u skladu sa propisima.

Naglašavamo da u Crnoj Gori do sada nije zabilježen nijedan slučaj avijarne influence kod domaće živine.

Podsjećamo da je obavezno prijavljivanje svakog slučaja uginuća divljih ptica na prirodnim staništima i vodenim površinama, kao i prijava povećanog uginuća ili znakova bolesti kod živine i ptica na gazdinstvu najbližoj veterinarskoj ambulanti ili veterinarskom inspektoru.

Već duži niz godina, obezbjeđuju se budžetska sredstva i sprovodi se monitoring prisustva virusa avijarne influence kod domaće živine, a u svrhu praćenja i brzog blagovremenog otkrivanja eventualne pojave ove bolesti na teritoriji Crne Gore kod domaće živine. Istovremeno, sprovodi se i monitoring vodenih divljih ptica – najveći broj uzoraka sa područja Skadarskog i Šaskog jezera. Osnovni cilj ispitivanja je utvrđivanje eventulanog prisustva virusa avijarne influence na teritoriji Crne Gore s obzirom na veliki broja migratornih ptica kao i činjenicu da je naše područje stanište za određene vrste migratornih ptica.

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove intenzivno prati epizootiološku situaciju po pitanju avijarne influence (ptičji grip) i u skladu sa analizom rizika preduzima sve neophodne preventivne mjere u cilju maksimalnog smanjivanja rizika unošenja bolesti u Crnu Goru, kao i umanjenja negativnih posljedica koje bolest može izazvati u slučaju pojave.

Poštovanjem preporuka rizik od bolesti se smanjuje na najmanju moguću mjeru, pa apelujemo na držaoce živine da se ponašaju sa pažnjom dobrog domaćina primjenom biosigurnosnih i svih drugih propisanih i preporučenih mjera na gazdinstvu.

U slučaju bilo kakvih promjena zdravstvenog stanja u jatu živine ili primjećivanja uginuća većeg broja divljih ptica odmah kontaktirati najbližu veterinarsku ambulantu ili veterinarskog inspektora.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?