- Vlada Crne Gore
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Saopštenje povodom Svjetskog dana zaštite životinj...
Saopštenje povodom Svjetskog dana zaštite životinja - 4. oktobar
BROJNE AKTIVNOSTI NA UNAPREĐENJU DOBROBITI ŽIVOTINJA
Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, pokrenula je značajne aktivnosti koje treba da doprinesu daljem unapređenju zaštite dobrobiti životinja u našoj zemlji.
Svjetski dan zaštite životinja - 4. oktobar, prilika je da se podsjetimo na te aktivnosti i pozovemo sve na poštovanje propisa u ovoj oblasti, kao i odgovoran odnos prema životinjama.
Ovaj dan obilježava se sa ciljem poboljšanja odnosa prema životinjama, i promocija vezanih za djelovanje pojedinaca civilnog sektora i nadležnih institucija radi unapređenja zdravlja i zaštite dobrobiti životinja, kako napuštenih tako i ostalih životinja.
Prioritet dosadašnjim aktivnostima je dât na stvaranju pretpostavki za rješavanje izazova u dijelu odgovornog vlasništva/podizanju svijesti i rješavanju izazova na temu populacije napuštenih pasa kroz Program za kontrolu populacije pasa sa akcionim planom.
Ovaj program je zasnovan na postojećem zakonodavnom okviru i standardima OiE-a (Svjetska organizacija za zdravlje životinja), definisanim u Poglavlju 7.7.
Cilj programa je uspostavljanje održivog sistema za kontrolu populacije pasa u Crnoj Gori u cilju poboljšanja zdravlja i dobrobiti vlasničkih pasa, pasa lutalica, kao i zdravlju ljudi i životinja, koji je usvojila Vlada Crne Gore u prvoj polovini 2021. godine.
Program za kontrolu populacije pasa sa Akcionim planom treba da bude implementiran na nivou lokalnih samouprava izradom lokalnih planova u skladu sa svojim specifičnosatima i smjernicama Programa, zaključno sa četvrtim kvartalom 2024. godine, a na osnovu donešenog Zaključka Vlade iz 2024. godine.
U skladu sa usvojenim Programom, svaka od lokalnih samouprava, treba da donese lokalne programe za kontrolu populacije pasa u skladu sa specifičnostima, a prema mjerama i metodama definisanim nacionalnim Programom. Kontrola populacije pasa i briga o psima lutalicama je jedna od oblasti komunalnih djelatnosti koja je uglavnom zapostavljena u većini lokalnih samouprava. I pored toga što su sa nacionalnog nivoa i Savjeta za zaštitu životinja obezbjeđene sve pretpostavke za kvalitetno upravljanje napuštenim životinjama, posebno psima, nema dovoljno interesovanja na lokalnom nivou.
U svijetlu trenutnih dešavanja najoštrije osuđujemo ubijanje, mučenje i trovanje napuštenih kućnih ljubimaca, koji se kao način kontrole populacije pasa, koriste u pojedinim opštinama.
Unapređenje skloništa za napuštene kućne ljubimce
Neophodna su dodatna unaprijeđenja stanja u skloništima za napuštene životinje (kućne ljubimce), koja su u nadležnosti lokalnih samouprava, kroz unapređenje postojećih tehničkih uslova u skloništima za napuštene životinje (kućne ljubimce) i uspostavljanje skoništa za ostale napuštene životinje na teritorijama lokalnih uprava. Takođe, neophodno je kadrovsko jačanje i unapređenje inspekcijskog nadzora uz komunikaciju i koordinacija svih građana i institucija, Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, veterinarskih ambulanti, lokalnih vlasti.
Unapređenje uslova zaštite dobrobiti životinja za proizvodnju i divljih životinjskih vrsta
Unapređenje zaštite dobrobiti životinja za proizvodnju i divljih životinjskih vrsta u Crnoj Gori predstavlja dodatno aktuelno pitanje kome se treba posvetiti pažnja u narednom periodu.
Naime, određen broj gazdinstava ispunjava minimalne standarde EU u pogledu ambijentalnih uslova, zaštite životne sredine i dobrobiti životinja. Izgradnjom novih i rekonstrukcijom postojećih objekata, podrškama unapređenju rasnog sastava stočnog fonda, nabavkom sofisticirane opreme i mehanizacije, moguće je poboljšati ekonomske aspekte djelovanja i bolje ispuniti zahtjeve održivosti prirodnih resursa, zaštite i dobrobiti životinja i bezbjednosti hrane. Pored navedenog, potrebno je jačati odnose između proizvođača i prerađivača kako bi se poboljšali mehanizmi tržišta i povećala ponuda na tržištu.
Kroz Projekat EU/IPA - Mjera 1 „Investicije u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava“ u okviru IPARD-a II 2014–2020 predstavnici Uprave – Sektor veterine, odsjek za zdravlje i dobrobit životinja u skladu sa potpisanim Memorandumom o saradnji između Uprave i Direktorata za plaćanje – Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, obavljali su ocjenu usklađenosti projektne dokumentacije/planirane/završene investicije podnosioca zahtjeva sa nacionalnim/EU zakonodavstvom i kriterijumima Kodeksa dobre poljoprivredne prakse u oblasti zaštite dobrobiti životinja. Predstavnici Uprave – Sektor veterine, Odsjek za zdravlje, dobrobit životinja i identifikaciju i registraciju nastavili su i tokom 2023/24. godine kontrolu gazdinstava/aplikanata kroz IPARD, Mjeru 1, javni poziv III, IV i V izvršili terenske komisijske kontrole aplikanata. U toku terenskih kontrola za potrebe IPARD-a, Mjera 1, naročita pažnja posvećena je podizanju nivoa informisanosti držaoca životinja u dijelu unapređenje postojećih uslova zaštite dobrobiti životinja u objektima za smještaj životinja za proizvodnju, podsjećajući da su držaoci zapravo ključni akteri u dijelu koji se odnosi na sistem identifikacije i registracije (I&R) životinja, kao i o njihovim obavezama i dužnostima u pogledu prijave novih gazdinstava, prijava kretanja sa i na gazdinstvo, novorođenih životinja, uginulih ili zaklanih životinja i zdravstvene zaštite i zaštite dobrobiti životinja.
Prepoznavši oblast zaštite dobrobiti životinja kao oblast od posebnog značaja, i u narednoim periodu će se nastaviti sa podrškom kroz program IPARD-a, Mjera 1 „Investicije u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava“ sa ciljem usaglašenosti što većeg broja gazdinstava sa EU standardima i usaglašenosti poljoprivrednog gazdinstva sa nacionalnim standardima iz oblasti zaštite dobrobiti životinja.