- Vlada Crne Gore
Zavod za školstvo STEM alijansa - Sastanak ekspertske radne grupe
STEM alijansa - Sastanak ekspertske radne grupe
Sastanak STEM Ekspertske radne grupe, koju čine predstavnici 14 zemalja Jugoistočne Evrope i Mediterana za unapređenje regionalnog STEM obrazovanja, realizovan je 24. aprila u Veneciji, u organizaciji Regionalne kancelarija za nauku i kulturu UNESCO.
Na osnovu regionalnog pregleda politika i strategija STEM obrazovanja Evrope, sastanak je organizovan kako bi se istakao značaj saradnje među učesnicima u pripremi narednih generacija učenika za život i rad u svijetu koji se svakodnevno mijenja.
Ciljevi sastanka
- Pružanje sveobuhvatnog pregleda nacrta Mape puta i identifikovati ključne prioritetne oblasti djelovanja, ciljeve, očekivane rezultate i modalitete kroz otvorenu diskusiju.
- Dogovor o ključnim indikatorima za procjenu napretka Mape puta.
- Prezentacija članovima Ekspertske grupe projekta Revitalizacija STEM obrazovanja za osposobljavanje novih generacija STEM kompetencijama, u saradnji sa Huawei Technologijama.
- Generisanje operativnih političkih preporuka usmejrenih na osiguranje napretka u implementaciji STEM obrazovanja u regionu, implementacijom Mape puta STEM za 2030. godinu.
Sastanak je realizovan kroz plenarne sesije, rad u radnim grupama i u oviru panel diskusija.
Tokom plenarne sesije - Ažuriranje STEM-a i usklađivanje sa Mapom puta, učesnici su upoznati sa napretkom i inovacijama u STEM oblastima zemalja članica, s fokusom na to kako se napredak može uskladiti ili uticati na postojeću Mapu puta.
Aktivnosti koje se sprovode u Crnoj Gori na polju unapređivanja obrazovnog sistema predstavio je Marko Vukašinović, vršilac dužnosti generalnog direktorata za međunarodnu saradnju, evropske integracije i EU fondove u Ministarstvu prosvjete, nauke inovacija.
Tokom rada u radnim grupama učesnici su diskutovali o ključnim prioritetnim oblastima djelovanja na osnovu Mape puta koja je predložena u novembru 2023. godine, i dalji razvoj potprioriteta i ključnih indikatora postignuća usmjerenih na mjerenje napretka, čime se osigurava strateško usklađivanje i efikasno praćenje napretka.
Na panel diskusiji "Perspektive napredovanja STEM alijanse i Mape puta" govorili su profesor James Calleja sa Univerziteta na Malti i Nevena Čabrilo, savjetnica u Zavodu za školstvo.
Nevena Čabrilo je naglasila značaj uspostavljanja čvrste mreže za razmjenu najboljih praksi i implementaciju zajedničkih projekata na regionalnom nivou, koristeći Mapu puta. Predložila je specijalizovane radionice, konferencije i stvaranje centralizovane baze podataka sa uspješnim studijama slučaja i inovativnim obrazovnim pristupima. Takođe, istakla je potrebu za analizom izvještaja zemalja radi identifikovanja ključnih tačaka nakon čega bi bilo moguće razviti zajedničku platformu koja bi uključivala multimedijalne materijale, smjernice za nastavnike, razvijanje obrazovnih programa za inovacione centre, te inicijative za veće uključivanje djevojčica u STEM. Naglasila je takođe, da je potrebno osigurati inkluzivnost i kako bi svi imali jednake mogućnosti u cilju jačanje uloge inovacija i tehnologije u obrazovanju, kao i da je Mapu puta potrebno uskladiti sa ključnim kompetencijama EU za cjeloživotno učenje i ciljevima održivog razvoja.
Zaključke sa radionica prezentovala je Divna Paljević, savjetnica za PISA istraživanje u Ispitnom centru Crne Gore.