- Влада Црне Горе
Министарство финансија С А О П Ш Т Е Њ Е Министар рада и социјалног стар...
С А О П Ш Т Е Њ Е Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић учествовао на специјалној сједници Скупштине општине Бијело Поље у оквиру кампање “Говоримо о могућностима” о инклузији дјеце са сметњама у развоју
Подгорица 15. 10. 2010. године
С А О П Ш Т Е Њ Е
- Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић учествовао на специјалној сједници Скупштине општине Бијело Поље у оквиру кампање “Говоримо о могућностима” о инклузији дјеце са сметњама у развоју -
Министар рада и социјалног старања др Суад учествовао је данас на специјалној сједници Скупштине општине Бијело Поље која је била посвећена разматрању финалног извјештаја о имплементацији Локалног плана акције за дјецу у Бијелом Пољу (2005-2010) и кампањи “Говоримо о могућностима” о инклузији дјеце са сметњама у развоју.
Сједницу су отворили министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић, предсједник Скупштине општине Бијело Поље Рефик Бојаџић, предсједник Општине Бијело Поље Тарзан Милошевић и шефица представништва УНИЦЕФ-а за Црну Гору Нола Скинер (Ноала Скиннер).
Уводни дио сједнице је био посвећен тромјесечној кампањи “Говоримо о могућностима” о подизању свијести и промјене понашања. Кампања коју је УНИЦЕФ у сарадњи са Владом Црне Горе покренуо има за циљ да развије партнерство за подршку инклузији дјеце са сметњама у развоју и да скрене пажњу на чињеницу да дјеца са сметњама у развоју имају иста права и слободе као сва друга дјеца. Кроз кампању, грађани Црне Горе су позвани да препознају потенцијал, снагу, храброст и могућности дјеце са сметњама у развоју.
Министар Нумановић је казо да је Црна Гора посвећена стварању повољног амбијента за нормалан раст и развој све дјеце, а да су поштовање најбољег интереса дјетета и поштовање дјечијих права циљеви које је Црна Гора препознала у већ усвојеним стратешким документима који се темеље на Конвенцији о правима дјетета и опционим протоколима, и које је Црна Гора ратификовала. Он је нагласио да се реализација зацртаних циљева може остварити једино успостављањем чврстог партнерства између владиних институција, локалне самоуправе и представника НВО сектора. Сарадњом са локалним самоуправама, уз подршку међународних партнера, отварањем различитих сервиса на локалном нивоу већ се реализују основни циљеви реформе социјалне и дјечије заштите, који подразумијевају децентрализацију система и успостављање квалитетних сервиса за све категорије грађана.
Министар Нумановић је похвалио кампању „Говоримо о могућностима“ која има за циљ да створи атмосферу гдје сва дјеца, укључујући и ону која тренутно бораве у институцијама, имају могућности које су им неопходне како би успјела да се развију до свог пуног потенцијала. Потребу подизања свијести о инклузији дјеце са сметњама у развоју постоји, и обавеза је свих да подрже овакве акције, јер уколико постоји свијест и жеља да се помогне при њиховој релизацији, то показује одговорност и појединаца и друштва у цјелини.
Изражавајући задовољство што је у општини Бијело Поље сачињен и имплементиран први Локални план акције за дјецу, по узору на Национални акциони план за дјецу, министар Нумановић је подсјетио да је овај град препознат као лидер у планирању и успостављању различитих сервиса подршке намијењених дјеци.
Први дневни центар за дјецу са сметњама у развоју је отворен у Бијелом Пољу и послужио је као модел по којем се отварају дневни центри и у осталим општинама Црне Горе. У Бијелом Пољу је отворен и први Центар за подршку дјеци и породици и центар за посредовање у којем се реализује велики број пројеката подршке дјеци у сукобу са законом, злостављеној и занемареној дјеци и пројеката који су намијењени родитељима.
Министар Нумановић је изразио очекивање да ће у наредној години у сарадњи са локалним самоуправама и у осталим општинама Црне Горе бити отворени дневни центри за дјецу са сметњама у развоју.
Након специјалне сједнице Скупштине општине, Министар Нумановић је посјетио Основну школу “Душан Кораћ” у Бијелом Пољу гдје је присуствовао часу на тему инклузије дјеце са сметњама у развоју. Том приликом представљене су и публикације “Говоримо о могућностима” припремљене од стране УНИЦЕФ-а, у сарадњи са дјецом, како би се дјеци објаснила прва конвенција о људским правима 21. вијека – Конвенција о правима особа с инвалидитетом.
ПР служба Министарства рада и социјалног старања