- Влада Црне Горе
Министар правде Мираш Радовић учествује на конфере...
Министар правде Мираш Радовић учествује на конференцији „Борба против корупције – заједнички осврт на домаће и међународне активности“ у Охриду
Сарадња у области пружања међународне правне помоћи дефинисана је бројним конвенцијама, а потреба за успјешном и ефикасном сарадњом намеће обавезу њихове једнаке примјене у правосуђима различитих држава. У том погледу, од великог значаја била би стална размјена информација о најбољим праксама у тој области, што је најцјелисходније постићи кроз систем заједничких обука носилаца правосудне функције, у циљу избјегавања различитих интерпретација међународно-правних механизама, саопштио је министар правде Мираш Радовић, обраћајући се учесницима конференције „Борба против корупције – заједнички осврт на домаће и међународне активности“, која се данас и сјутра одржава у Охриду, у оквиру македонског предсједавања Комитетом министара СЕ.
Министар Радовић је у раду конференције учествовао у оквиру сесије „Одузимање и повраћај имовине“. Он је упознао делегате са стратешким документима, нормативним и институционалним рјешењима у тој области, те статистичким подацима и конкретним резултатима надлежних органа Црне Горе у борби против корупције. „Црна Гора је у јулу 2010. усвојила нову Стратегију за борбу против корупције и организованог криминала, са Акционим планом за имплементацију Стратегије за период 2010-2014. године. Стратегија дефинише нове приоритете у борби против корупције, при чему се ослања на резултате који су постигнути током реализације циљева из претходног стратешког документа“, навео је министар.
Представљајући нови концепт истраге у Црној Гори, Радовић је истакао да се нови Законик о кривичном поступку примјењује у случајевима организованог криминала, корупције, тероризма и ратних злочина, тј. у дијелу тужилачке организације у чијој надлежности су најтежи облици криминала., док ће се нови концепт у преосталом дијелу примијенити од 1. септембра 2011. године. „Истичемо да је твининг пројекат, у којем нам је партнер Министарство правде Француске, посвећен имплементацији новог Законика о кривичном поступку и да ће почети да се имплементира до краја године“, најавио је Радовић.
Говорећи о измјенама и допунама Кривичног законика, министар је казао да закон садржи велики број измјена и допуна, а међу најважнијима у општем дијелу, је прописивање тзв. проширеног одузимања имовинске користи, чиме се ствара материјални аспект за примјену одредаба Законика о кривичном поступку о одузимању имовине чије законито поријекло није доказано (тзв. проширено одузимање).
Упознајући учеснике конференције са статистиком борбе против корупције у Црној Гори, министар је навео да је у периоду од три године, до 31.12.2009, пред основним и вишим судовима у Црној Гори на поступању било укупно 585 кривичних дјела са елементима корупције из 2009. и претходних година. “Од тог броја, 499 предмета је ријешено, од којих 231 осудјујућом пресудом. Неки значајни предмети са елементима корупције у правосуђу окончани су првостепеним пресудама. Такође, неколико значајних предмета налази се у финалној фази истражног поступка”, навео је министар Радовић.
На крају излагања, министар је презентирао два случаја међународне правне помоћи који илуструју сарадњу између правосудних органа држава региона у борби против криминала.
Обраћање делегатима Радовић је закључио изразима спремности Црне Горе за продубљивање сарадње у области правосуђа са државама региона и отворености за све конструктивне предлоге и сугестије.
Министри правде земаља региона потписали су Заједничку изјаву о борби против корупције.