Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Излагање потпредсједника Владе и министра финансија, др Игора Лукшића, на конференцији на тему унапређења процеса јавних набавки

Објављено: 21.10.2010. 16:37 Аутор: Ивона Михајловић - администратор
Поштоване даме и господо,

У свакој модерној држави јавне набавке представљају важан аспект борбе против корупције и у том смислу су један од приоритета Владе Црне Горе.

Ово подразумијева континуирано јачање знања и вјештина запослених у државној управи о јавним набавкама, па и ова данашња конференција допринијеће јачању процеса јавних набавки у Црној Гори.

Један од захтјева за чланство у Европској унији је управо реформа система јавних набавки која подразумијева шири контекст либерализације тржишта и отварања унутрашњег тржишта.

Ово је нарочито значајно на плану успостављања стабилног домаћег тржишта које је од великог и виталног значаја за наша предузећа у условима отежаног пословања и поремећених економских односа.

Истовремено, у систему јавних набавки троши се огороман новац пореских обвезника, што нас додатно обавезује на јачање институција овог система, законитост у поступању и убрзано усаглашавање са Европском унијом.

У прериоду од 2007-2009. године у систему јавних набавки утрошено је око 1,5 милијарди еура, а у истом периоду направљене су значајне уштеде од просјечно 8%, што је нешто више од 100 милиона еура и што представља додатну подршку нашим напорима да смањимо јавну потрошњу и стабилизујемо наше јавне финансије на дуги рок.

У сваком систему, а нарочито у овако важном као што су јавне набавке важна је и јасна подјела улога и одговорности.

У том смислу, по угледу на европска искуства, у претходном периоду успоставили смо институционални оквир који чине Дирекција за јавне набавке и Комисија за контролу поступка јавних набавки.

Влада Црне Горе, у сарадњи са овим инститицијама, чини изузетне напоре у успостављању ефективног, ефикасног и транспарентног система јавних набавки и спровођењу препорука из Европског партнерства.

Ово, свакако, подразумијева редовну и свакодневну комуникацију са овим институцијама на унапређењу система, а у складу са препорукама Европске комисије, ОЕБС-а, УН-а, успоставља се принцип транспарентности и редовног информисање јавности.

Можемо рећи, након готово четири године од спровођења Закона о јавним набавакама у Црној Гори, да је систем јавних набавки у највећој мјери усаглашен са захтјевима Европске уније, о чему свједоче и позитивне оцјене релевантних међународних институција.

Ово је нарочито значајно, ако се има у виду да ће се систем јавних набавки као посебно поглавље процјењивати при уласку Црне Горе у Европску унију.

У процесу придруживања Европској унији, у области јавних набавки, поред доношења Закона о јавним набавкама, заокружили смо институционални оквир и допринијели успостављању система и упознавања наручиоца са својим обавезама да у поступцима јавних набавки поступају у складу са законом.

Међутим, упркос добрим резултатима у овој области, током периода примјене важећег закона о јавним набавкама, наша искуства указала су на потребу даљег развоја и унапређења прописа који регулишу ову област, па нас у наредном периоду очекује доношење новог Закона о јавним набавкама.

У том контексту, неопходно је и континуирано унапређивати систем јавних набавки и у другим сегментима, прије свега, кроз обуку и оспособљавање свих субјеката који учествују у поступцима јавних набавки, а нарочито државних службеника, који обављају ове послове.

У том смислу, пројекат Европске комисије јачања система јавних набавки, а и други међународни пројекти ће помоћи даљи развој система јавних набавки у дијелу усклађивања прописа са ЕУ и успостављања принципа унутрашњег тржишта ЕУ, као и даље подстицање принципа транспарентности и ефикасности у спровођењу јавних набавки.

Захваљујем за пажњу.

др Игор Лукшић, потпредсједник Владе и министар финансија
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?