Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Гора на Конференцији о биолошкој разноврсности

Објављено: 21.10.2010. 16:01 Аутор: Биро

Данас су, на маргинама X састанка Конференције страна уговорница Конвенције о биолошкој разноврсности (ЦБД), одржана два посебна догађаја (сиде евент-а) којима је присуствовала Црна Гора.

У организацији Свјетског фонда за заститу природе (WWФ) одржан је скуп под слоганом 'Учинимо да се догоди'. У име земаља потписница Иницијативе Динарског лука, на ЦОП 9 Конвенције о биолошкој разноврсности, пројекат Динарског лука представила је Хрватска, док је пројекат за Карпатски регион представила Србија. Догађају су присуствовали изврсни секретар ЦБД Конвенције Ахмед Дјоглаф, генерални директор WWФ Интернатионала Дзејмс Лип, представници Савјета Европе, Лифе Web-а, Министарства иностраних послова Финске, Организације за храну и пољопривреду (ФАО), Свјетске уније за заштиту природе (ИУЦН), Европског центра за очување природе (ЕЦНЦ), УНЕП-а и др.

Регионални пројекат 'Бизнис планови за националне паркове', који су подржале Црна Гора, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Албанија, представио је Др Дени Пореј из Канцеларије WWФ-а за Медитеран.

Други догађај одвијао се у организацији Програма за развој Уједињених нација (УНДП) и Глобалног фонда за зивотну средину (ГЕФ). На отварању је говорио извршни секретар ЦБД Конвенције Ахмед Дјоглаф. Презентације су одрзали техницки савјетник за биодиверзитет, УНДП група за зивотну средину и енергију Ник Секхран, Координатор за биодиверзитет, регионални програм УНДП-а Марк Зимски, изврсни координатор УНДП/ГЕФ Јаник Глемарек и Регионални лидер за зивотну средину и енергију, УНДП Братислава Адриана Дину.

У дијелу који је предвиђен за презентације владиних перспектива на тему 'Заштићена подруцја 21 вијека', испред европског региона наступила је Црна Гора и одржала презентацију на тему „Систем заштићених подручја у Црној Гори: вриједности и изгледи за партнерство“. Учешће на том догадјају пружило је изузетну прилику Црној Гори да представи свој рад у области биодиверзитета и застите природе, као и Националну стратегију биодиверзитета са акционим планом (ција је израда финансирана од стране ГЕФ-а) и пројекте које имплементира уз подрску УНДП-а.

Претходних дана Црна Гора је уцествовала у раду радних група Марински и обални биодиверзитет, Заштићена подручја и Одрживо коришћење биодиверзитета.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?