Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор начелника Генералштаба Војске Црне Горе вицеадмирала Драгана Самарџића на 8. Регионалном симпозијуму морнарица Средоземља и Црног мора "Сеапоwер" у Венецији

Објављено: 21.10.2010. 22:33 Аутор: мод

mod

Уважене колеге,

Велико ми је задовољство што имам прилику да вам се обратим и да са вама подјелим идеје и погледе на најбитнија питања мора, Поморску безбједност и сигурност.

Дијалог и сарадња су два најважнија алата за остваривање заједничког разумјевања претњи с којима се суочавамо и проналажење рјешења прихватљивог са све нас. Дакле, врло сам задовољан што вас све видим овдје спремне на сарадњу.

Из црногорске перспективе, бити свјестан ситуације на мору значи бити свјестан својих ограничења у ресурсима, информацијама и средствима. То значи, да је неопходно, да што је више могуће, расвјетлимо све „црне тачке“.

Према нашем видјењу, ово је једино могуће остварити кроз јаку заједничку мрежу за размјену података о ситуацији на мору са преклапањем информација, као и сарадњом морнарица на отвореном мору.

Лично, веома сам поносан на наша досадашња достигнућа. Већ смо направили неколико врло важних и авангардних корака на овом путу. Кроз АДРИОН форум успоставили смо неколико изванредних механизама као што су: семинари, вјежбе (ЦАX, ЛИВЕX, Т-РИСЕ), размјењене су инфомације о шефовима Оперативних центара морнарица, развијена је В-РМТЦ мрежа итд. Сваки појединачни корак је пилар који говори о нашој спремности и способности да дјелујемо и радимо заједно користећи при томе исте податке и спроводећи идентичне процедуре. Свакако, постоји још много того што је потребно унаприједити у циљу елиминисања недостатака.

Ако анализирамо претње са којима се срећемо данас, примјетићемо значајну разлику међу њима и претњама са којима смо се сретали у прошлости. Умјесто конвенционалних, данас смо изложени широком спектру софистицираних асиметричних претњи, као што су организовани криминал и различити облици тероризма с једне, као и еколошким природним и вјештачким катастрофама и загађењима с друге стране. Већина њих је лоцирана на површини и њих пратимо мање или више ефикасно, али морамо да поведемо рачуна да не подцјенимо подводне (испод површине мора) и претње у ниском ваздушном простору над морем (изнад површине мора). То изискује проширење наших могућности размјене података и на објекте од интереса (ПОИ) у овим сферама.

То је сада озбиљан недостатак. Мале, џепне подморнице више нијесу јако скупе, мањи хеликоптери такође, а и једни и други имају већ данас прилично велики оперативни радијус. У могућем сценарију, на примјер, са једног комерцијалног (трговачког или „путничког“) брода који игра улогу „брода мајке“ (базни брод) могуће је истовремено упутити неколико пилотираних или беспилотних летјелица и пловила. Сваки од њих може носити експлозив, терористе, попуну за већ убачене групе итд.

Цyбер тероризам ће такође убрзо постати најснажније и најопасније оружје усмјерено против наших система. То је најдрастичнији примјер најопасније асиметричне претње, гдје појединац има могућност и моћ да у знатној мјери паралише значајне функције државних система. Цyбер тероризам, увезан са оранизованим криминалом и конвенционалним тероризмом мора постати центар нашег интересовања. На жалост, овај сценарио више не представља научну фантастику, већ реалну могућности. Убјеђен сам да већ каснимо, посебно када је Цyбер тероризам у питању. Због тога морамо градити наше капацитете и способности у свим сферама.

Даме и господо,

Морамо бити свјесни чињенице да ће наше државе, у времену пред нама, све мање издвајати за одбрану и безгједност. То значи да ћемо све ређе бити у прилици да набављамо скупа техничка средства, посебно за морнарицу и авијацију. На жалост, паралелно са тим суочаваћемо се са новим изазовима и претњама чије ће откривање постати све теже. Дакле, детекција, односно још прецизније, информације у реалном времену о ризицима и претњама ће постати круцијални за адекватан и правовремен одговор државе. У сусрет том сценарију, морамо се већ данас упитати шта треба да радимо и како треба да дјелујемо? По мом мишљењу одговор лежи у ИНТЕГРАЦИЈАМА.

Интеграције морају бити кључна ријеч у нашим будућим разговорима о безбједности и сугурности. Наш приви корак на том путу је изградња државних интегрисаних система надзора, као система који обједињују системе свих релевантних државних иснтитуција, што је вјероватно најтеже. Шта више, уколико смо свјесни да ни једна држава није у могућости да се бори са овим изазовима на ефикасан начин самостално, онда регионалне интеграције долазе као златно рјешење. Узимајући у обзир све наведено, мислим да су два кључна подручја за регионалне интеграције надзор мора и ваздуха. У том контексту позивам све морнарице Јадрана да размотре могућност успостављања заједничке оперативне препознате слике у реалном времену за регион Јадранског мора као могуће рјешење, као што су то урадиле и раде балтичке државе.

Сигуран сам да ће то значајно унапредити безбједност наших држава.

На крају, желим да изразим задовољство и да захвалим италијанској морнарици на организацији овог скупа на овако лијепом мјесту.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?