Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обраћање потпредсједника Владе и министра финансија, др Игора Лукшића, на тринаестом Самиту Међународне организације франкофоније

Објављено: 23.10.2010. 23:28 Аутор: Ивона Михајловић - администратор

Поштовани Генерални секретаре,

Ваше Екселенције,

Даме и Господо,

Данас се налазимо у Монтреуx-у, у име наших заједничких вриједности које штитимо и којима смо посвећени. Наша културна разноликост је та која нас повезује кроз борбу за мир, солидарност, демократско управљање, јачање правне државе и демократије, заштита животне средине, превенција сукоба и све што је у служби образовања, економије и развоја – при чему је француски језик, као круна, језик који сви прихватамо и језик свјетске дипломатије.

Исказујем посебно задовољство могућношћу да се обратим XИИИ-ом Самиту Медјународне организације Франкофоније, са очекивањем да ће он за Црну Гору имати посебну вриједност прихватањем предлога да се Црној Гори да статус посматрача. За ово очекивање постоје бројни разлози од којих би навео најбитније.

Држава Црна Гора његује ове вриједности као темељ своје демократије. Статус у МОФ-у, биће значајна подршка посвећености Црне Горе одбрани тих вриједности, европским интеграцијама, сарадњи са међународном заједницом, међународним организацијама, као и зближавању са државама француског говорног подручја Европе, Африке, Азије и Америке.

Црна Гора је мултиетничка и мултиконфесионална заједница која је, током своје историје, развијала политику узајамног разумијевања и толеранције, као и дугу традицију развоја добросусједских односа и свих облика сарадње. Од давнина до данас, културни простор Црне Горе се формирао под утицајем цивилизација Истока и Запада. На овој релативно малој територији, можемо разликовати утицај цивилизација и култура Медитерана, Средње Европе, Источне Европе и Оријента.

Овај историјски процес је извршио велики утицај на формирање културолошке слике данашње Црне Горе. Мултикултурализам и мултијезичност стварају заједничку баштину која обједињује све културне разноликости Црне Горе у заједничку снагу и љепоту, гдје француски језик и култура заузимају значајно мјесто.

Црна Гора има дуге и снажне историјске, политичке и културалне везе са државама које су чланице Франкофоније. У случају Француске, оне су настале пријатељством Ремона Тулушког и краља Бодина са почетка претходног миленијума. Преко нашег књаза и краља Николе И Петровића Његоша, који се школовао у Француској и који је француски језик увео као први страни језик у Државној гимназији на Цетињу. Коначно до бројних савремених културно-умјетничких повезаности, чију, свакако посебну, вриједност чини дјело Дада Ђурића, сликара који је дубоко и трајно везан за двије традиционално пријатељске државе.

Влада Црне Горе је организовала програм подршке за наставу француског у школама и на универзитетима кроз подршку министарстава образовања, вањских послова, европских интеграција и нарочито, кроз велику подршку Амбасаде Француске и Француског културног центра у Подгорици. Ова логистичка подршка настави француског састоји се, прије свега, у промоцији француског у јавном животу кроз писмене, позоришне, музичке радионице, културне манифестације као "Дани Франкофоније" као и пријем франкофоних умјетника.

Коначно, овај програм Владе се састоји у јачању коришћења француског кроз приказивање франкофоних филмова на националној телевизији, РТЦГ, затим кроз јавно читање савремених црногорских аутора, преведених на француски, током фестивала као фестивал "новеле" организован у главном граду, у 2009. Не треба изгубити из вида да Влада Црне Горе подстиче црногорске студенте да студирају француски у Црној Гори, као и да студирају у земљама француског говорног подручја путем додјеле стипендија.

Даме и Господо,

Потврђујући своју приврженост вриједностима Међународне организације Франкофоније, Црна Гора жели да се надје у овој франкофоној породици у својству посматрача и да се придружи заједничким напорима на промоцији француског језика и универзалних вриједности.

Хвала за вашу пажњу.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?