Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Помоћник министра Небојша Тодоровић учествовао на Шестој годишњој конференцији о приватно-јавном партнерству у Бечу

Објављено: 22.10.2010. 20:00 Аутор: ПР служба Министарства здравља
Помоћник министра Небојша Тодоровић присуствовао је Шестој годишњој конференцији о приватно-јавном партнерству (ППП) за Централно-источну и Југоисточну Европу у Бечу, гдје се презентовало прво приватно јавно партнерство у здравству у Црној Гори под називом ПЕТ/ЦТ фирст ППП ин Медицине, Монтенегро. Поред г.Тодоровића на конференцији су учествовали и предсједник Комисије за концесије Владе Црне Горе Слободан Перовић и представници компаније ИАСОН Едитх Зелтнер и др Младен Филиповић. На конференцији је било ријечи о статусу, могућностима, пракси, искуству и наученим лекцијама у приватно-јавном партнерству у здравственом сектору.

Носиоци политике у здравственом сектору сусријећу се са изазовима:
- потрошња здравствене заштите представља највећу компоненту на глобалном нивоу, око 9 % па и више.
- Владе се све чешће суочавају са све већом потражњом за услугама здравствене заштите, али и већим трошковима (медицинска технологија, пораст броја обољења, старење популације)
- потреба за интегрисаним приступом здравственој заштити заснованој на стварању здравствене инфраструктуре која је у могућности да пружи услуге близу мјеста становања пацијента, консолидацији одређеног броја центара да пружи сложене здравствене услуге и развој нових модела обухватније и мање комплексне здравствене заштите.

У том правцу Владе земаља учесница траже моделе како би одговориле на ове изазове. Приватно-јавно партнерство мобилизује приватне финансије, побољшава приступ услугама, уводи ефикасност у пружању услуга јавног здравља и унапређује резултате лијечења.

Помоћник Тодоровић говорио је о аспектима Министарства здравља, потребама за побољшањем превентиве у смислу оптимизације трошкова здравствене заштите. Посебно је нагласио увођење модерних технологија и трансфера знања у унапређењу националног медицинског система. Циљ је да се обезбиједе хумани аспекти и бенефити са једне, а са друге стране смање трошкови лијечења пацијената. Помоћник Тодоровић говорио је и о текућим реформама о здравству и о годишњем плану концесија Министарства здравља за 2010. годину. Поред приватно-јавног партнерства у здравственом сектору на конференцији се говорило и о приватно-јавном партнерству у аутопутевима, жељезници, аеродромима, лукама и маринама, образовању, спорту и животној средини.

Учешће у раду конференције поред представника министарстава у Владама земаља Централно-источне и Југоисточне Европе су узели и представници: Унитед Натион Ецономиц Цоммиссион фор Еуропе (ЕНЕЦЕ); ИФЦ (Wорлд Банк Гроуп); ЕПЕЦ/ЕИБ Прице Wатерхоусе Цооперс, Цзецх Републиц; УниЦредит Гроуп, Италy; ВЕБ, Руссиа; Коммуналкредит, Аустриа; Ерсте Гроуп,Цзецх Републиц; АТКИНС, УК; Раиффеизен банк; Алтра Цапитал & Ук траде анд Инвестментс; Алпине бау ГмбХ; Банк оф Цyпрус и др.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?