- Влада Црне Горе
Министар правде Мираш Радовић разговарао са предсј...
Министар правде Мираш Радовић разговарао са предсједником Суда правде ЕУ Василиосом Скурисом, комесаром за унутрашње послове ЕУ Сесилијом Малмстром и генералним директором Директората за правосуђе и унутрашње послове Савјета ЕУ Иваном Бизјаком
Очекујемо позитивно мишљење Европске комисије о апликацији Црне Горе за чланство у Европској унији, као потврду, охрабрење и подстицај за даље реформе, које у Црној Гори предузимамо прије свега због наших грађана, а затим и због европских интеграција наше државе, изјавио је данас министар правде Мираш Радовић у одвојеним разговорима са предсједником Суда правде ЕУ Василиосом Скурисом, комесаром за унутрашње послове Сесилијом Малмстром и генералним директором Директората за правосуђе и унутрашње послове Савјета ЕУ Иваном Бизјаком.
Министар је изразио задовољство досадашњом примјеном Привременог споразума, ступањем на снагу Споразума о стабилизацији и придруживању, као и формирањем тијела за сарадњу Црне Горе и ЕУ – Савјета за стабилизацију и придруживање и Парламентарног одбора за стабилизацију и придруживање.
Радовић је презентирао постигнуте резултате у реформи црногорског правосудног система, са нагласком на јачање независности и ефикасности правосуђа, регионалној сарадњи и борби против организованог криминала и корупције, као тежишним циљевима Стратегије реформе правосуђа Црне Горе.
Министар је упознао саговорнике са реформским акцијама на јачању независности и одговорности носилаца правосудне функције, кроз отклањање политичког утицаја на избор и одговорност судија, најавивши да ће Влада Црне Горе ускоро разматрати потребу за измјеном уставног оквира за независност правосуђа.
На плану ефикасности, Радовић је представио импресивне резултате постигнуте комбинацијом различитих мјера, усљед чега је значајно смањен број заосталих предмета. Такође је упознао високе представнике институција ЕУ са основним правцима међународне сарадње, посебно на пружању међународне правне помоћи, са освртом на закључење уговора о изручењу сопствених држављана са Србијом и Хрватском.
У области борбе против корупције, министар је истакао да је значајно унапријеђен нормативни оквир са новим институтима, који представљају позната моћна оружја у борби против те појаве. Он је навео да је црногорско правосуђе дало резултате у тој области, јер судије инсистирају на рјешавању случајева, којих је било и у самом правосуђу, и то на вишим нивоима.
Комесар Малмстром изразила је задовољство процесом визне либерализације за Црну Гору, са којом, како је нагласила, на том плану није забиљежен било какав проблем, чиме је доказана успјешност ове европске политике. Она је, такође, оцијенила афирмативном спремност Црне Горе да већ у овој фази евроинтеграције интензивно ради на реформи правосуђа и јачању владавине права, што је добра припрема за будуће преговоре о чланству у ЕУ.
Директор Бизјак изразио је задовољство оствареним напретком на јачању независности и ефикасности правосуђа, посебно када је ријеч о смањењу судских заостатака и јачању међународне сарадње, с обзиром да је борба против организованог криминала у фокусу пажње ЕУ.
Малмстром и Бизјак су пожељели пуно успјеха Црној Гори у даљим реформским процесима, посебно на плану правосуђа и изразили личну отвореност и спремност за комуникацију са црногорским институцијама и подршку у даљем интеграционом процесу.
Посјета министра Радовића институцијама Европске уније завршена је сусретом са предсједником Суда правде Европске уније Василиосом Скурисом у Луксембургу. Тема разговора била је улога тог Суда у тумачењу одредби правне тековине и обезбјеђивање њене сталне и једнаке примјене. Саговорници су разматрали и моделе сарадње на едукацији носилаца правосудне функције у Црној Гори о надлежностима, процедурама и пракси Суда правде ЕУ, што предвиђају стратешка документа за реформу правосудног система Црне Горе и што ће бити од посебног значаја у даљем процесу њене евроинтеграције.