Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Нова правила и примјена тахографа за возаче у друмском саобраћају

Објављено: 27.10.2010. 21:42 Аутор: Министарство
Ministarstvo saobracaja,pomorstva i telekomunikacijaПривредна комора Црне Горе је 27. октобра 2010. године организовала округли сто ,,Нова правила и примјена тахографа за возаче у друмском саобраћају”.


Значајна и актуелна тема: “Нова правила и примјена тахографа за возаче у друмском саобраћају“ изазвала је велико интересовање привредника. У раду округлог стола учествовали су представници Министарства саобраћаја, поморства, и телекомуникација, Дирекције за саобраћај, Управе Полиције, Машинског факултета из Подгорице, Удружења саобраћаја и групације за друмски превоз Привредне коморе Црне Горе.

У уводној ријечи Зоран Николић, руководилац Службе саобраћаја Привредне коморе је истакао да је циљ овог састанка неопходност превентивног дјеловања и едукације превозника о значајним промјенама прописа који регулишу вријеме вожње, пауза, дневног и недјељног одмора возача. Он је нагласио да је од 21.09.2010. године ступила на снагу шеста измјена Европског споразума о раду посада на возилима која обављају међународне превозе (АЕТР), којом се његове одредбе у потпуности изједначавају са одредбама прописа ЕУ из ове области. Поред тога одредбе АЕТР-а прописију обавезну употребу дигиталних тахографа у свим новопроизведеним аутобусима и теретним моторним возилима највеће дозвољене масе преко 3,5 тоне, са или без прикључног возила, која се први пут региструју након 16.06.2010.године.

Нове прописе о радном времену, времену вожње и одморима возача представио је Мирослав Машић, савјетник у Министарству саобраћаја, поморства и телекомуникација. У циљу спречавања прекомјерног управљања возилом уведена су ограничења за вријеме вожње, а намјера је да се онемогуће послодавци да приморају возаче који су запослени код њих да прелазе велики број километара ради бржег обављања превоза, рекао је Мирослав Машић. Такође је казао да се поред повећања нивоа безбједности повећава и ниво здравствене заштите возача, јер се спрјечавањем прековременог рада смањује могућност настанка здравствених тегоба, које може узроковати дуготрајно управљање возилом. Ограничавањем времена вожње постиже се и већи квалитет управљања возилом, а то значи да возачи са већом сигурношћу управљају возилом, чиме се смањује ризик од настанка саобраћајних незгода. Такође, ограничењем времена вожње возача изједначавају се услови пословања и на тај начин уводи здрава конкуренција у друмском, као и у копненом саобраћају.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?