- Влада Црне Горе
Појашњење излагања министра Гордане Ђуровић на рад...
Појашњење излагања министра Гордане Ђуровић на радном доручку са новинарима, који је одржан 3. новембра 2010. у хотелу Подгорица
У чланку објављеном у дневном листу „Вијести“ од 4.10. 2010.године, везано за преношење излагања министра Гордане Ђуровић током радног доручка са новинарима (страна 3 „Нити је ЕУ идеална, нити је код нас све црно“, као и страна 10 „Не брину више како се троши новац“), ради јавности, желимо да појаснимо слиједеће:
а) Рад Националне комисије:
1. Национална комисија, у претходном мандату, радила је у периоду март 2007- фебруар 2010.година. Последњи састанак имала је 23. фебруара 2010.године када је и усвојила ВИ (финални) извјештај о имплементацији претходног Акционог плана за спровођење Стратегије за борбу против корупције и организованог криминала. Влада је усвојила извјештај почетком марта ове године. Извјештај је достављен на све релеватне међународне адресе.
2. Нова Стратегија за борбу против корупције и Акциони план припремани су више од 10 мјесеци и усвојени тек крајем јула ове године.
3. Влада је својом одлуком формирала нову Националну комисију тек крајем септембра 2010.године, што је објављено у Службеном листу ЦГ крајем октобра, тачније 22. 10. 2010.године.
Тек објављивањем Одлуке у Службеном листу, стекли су се услови да се формално приступи заказивању Конститутивне сједнице Националне комисије. Потребно је припремити предлог Пословника о раду НК, као и остале документе за први састанак и то послати најмање осам дана прије предложеног термина сједнице. Те активности су у току. Као што је и најављено, сједница НК ће бити одржана ускоро.
Имајући у виду наведене чињенице, у чланку о НК нису тачни слиједећи наводи:
- није тачно да се претходна НК састала задњи пут децембра 2009;
- није тачно да Влада касни са оснивањем нове НК више од десет мјесеци;
- није тачно да је цијела година изгубљена за систематску борбу против корупције, јер су институције радиле своје редовне послове у том смислу, а НК првествено прати резултате и припрема извјештаје са препорукама
- Извјештај о спровођењу Акционог плана за цијелу 2010.годину направиће се након истека календарске године, тако да ни ту нема кашњења;
- Активности у борби против корупције и организоавног криминала током ове године обуваћене су у одговорима на додатна питања из Упитника и у Фактографском извјештају из септембра 2010.године – што је доступно широј јавности;
- Податке о трошењу буџетских средстава у области борбе против корупције свако може погледати, јер су то јавни подаци, као и податке о ИПА средствима која су одобрена за ову намјену – све доступно на сајту Владе и Делегације ЕУ.
б) Такође, у вези са наводима о динамици смањења броја заосталих предмета у црногорским судовима, мисао није комплетно пренијета. Јавности су познати изванредни резултати остварени у смањењу броја заосталих предмета. До 31. Децембра 2009. црногорски судови ријешили су више од 76% од укупног броја предмета из 2008. и претходних година, што је сигурно регионални рекорд и модел који може послужити за узор. Дакле, не стоји цитат „да је број заосталих предмета сада заиста врло висок“. Чињеница је да је број заосталих предмета у значајној мјери редуциран и да је то веома афирмативно за наше судове, о чему су редовно информисани и медији и јавност, као и Европска унија.