Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар рада и социјалног старања Суад Нумановић одржао састанак са директорима Центара за социјални рад и Установа социјалне и дјечје заштите

Објављено: 09.11.2010. 23:36 Аутор: Биро

Министар рада и социјалног старања Суад Нумановић одржао је данас у Колашину састанак са директорима Центара за социјални рад и Установа социјалне и дјечје заштите.

На састанку је било ријечи о досадашњим активностима, као и плановима за наредну годину.

У обраћању, Нумановић је казао да је током ове године обезбјеђена редовност исплате социјалних давања и да је Министарство рада и социјалног старања обезбиједило током октобра исплату једнократне помоћи за кориснике материјалног обезбијеђења породице (МОП), у износу од по 50,00 еура. За ту, једнократну помоћ укупно је обезбијеђено 685.700,00 еура за 13.714 породица, корисника права на материјално обезбјеђење породице. Министар је нагласио да је то наставак праксе која је постојала и претходних година, те да се корисницима социјално заштитних права редовно помаже и кроз друге видове помоћи. Он је подсјетио да је у прошлој години је за социјалне накнаде и борачко инвалидску заштиту из Буџета Црне Горе обезбијеђено и исплаћено 47. 160. 331,83 еура. За исте намјене, за десет месеци (укључујући децембар 2009. године) ове године исплаћено је 42. 656. 291, 95 еура.

Министар Нумановић најавио је пројекат израде социјалног картона и истакао да ће се, поред редовности социјалних давања кроз планирани државни Буџет за наредну годину, обезбиједити повећање тих давања. То је окарактерисао као повољност, ако се узме у обзир да глобална економска кризе још увијек траје.

Говорећи о квалитету социјалних услуга, нагласио је да их морају пратити одређени стандарди и да томе треба тежити прије свега због корисника који су у стању социјалне потребе. У том смислу, неопходни су квалтетни кадровски капацитети у Установама социјалне и дјечје заштите и Центрима за социјални рад, јер је то један од услова за побољшање социјалног сервиса, а посебно због будућег модела система децентрализације.

На састанку је разматран Извјештај о реализованим активностима о побољшању услова рада у Центрима за социјални рад и Установама социјалне и дјечје заштите.

Констатовано да су извршене квалитетне адаптације просторија и побољшана компјутерска инфраструктура у појединим Центрима, да је у циљу побољшања смјештајних капацитета корисника у ЈУ „Комански мост“ реконструисан Павиљона „А“ , за шта је утрошено 238.000,00 €. За реконструкцију Павиљона „Б“ и кухиње у тој установи, за 2011. годину, планирана средства у износу од око 330.000,00 €. Тиме се заокружује пројекат који се односи на побољшање смјештајних капацитета корисника Завода »Комански мост«. Такође, у ЈУ Центру за дјецу и младе »Љубовић« наставиће се са пројектом изградње нових објеката на постојећој локацији.

Током састанка наглашено је да је сарадња са локалним самоуправама, у области социјалне и дјечје заштите, веома битна, јер потребе најпре треба препознати на локалном нивоу. Сарадња са општинама нарочито је важна када се ради о побољшању услова живота за дјецу са сметњама у развоју, и у том правцу отварања Дневних центара за за дјецу и омладину са сметњама и тешкоћама у развоју у свим општинама у Црној Гори. Први овакав дневни центар отворен је у Бијелом Пољу, затим су отворени дневни центри у Улцињу, Пљевљима, Никшићу, ускоро ће бити отворени у Херцег Новом и Беранама, а планира се да се овакви центри отворе у Мојковцу и Плаву. У циљу изградње Дневног центра у Бару и Цетињу потписани су Меморандуми о сарадњи са Општином Бар, и са Пријестоницом Цетиње.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?