Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор министра Радуновића поводом отварања 4. Балканског Интензивног телемедицинског и е-Хеалтх семинара

Објављено: 19.11.2010. 22:45 Аутор: ПР служба Министарства здравља

Ministarstvo zdravljaЗадовољство ми је вас поздравим и пожелим добродошлицу на дводневном семинару посвећеном најмултидисциплинарнијој области медицине, телемедицини и е-Хеалтх (електронско здравство).

Ријечи добродошлице и искрене захвалности упућујем људима који су својим присуством доказали да кад желите да помогнете границе и даљине не постоје. Путовали су два дана и двије ноћи и дошли у Црну Гору да пренесу своја знања, искуство и да дају допринос утемељењу е-здравства и телемедицине.

Са нама су проф.др Рифат Латифи, професор хирургије са првог Универзитета Аризоне, проф. Роналд Мерелл такође професор хирургије из Вирџиније и професор Чарлес Доарн из Цинцинати Универзитета УСА који ће своја огромна медицинска знања пренијети Вама и који ће нам помоћи да ојачамо сопствене капацитете за развој телемедицине а за бенефит како пацијената тако и љекара.

Узимајући у обзир чињеницу да Телемедицински сервиси постоје дуже вријеме, да Телемедицина може бити јавно добро, сервис доступан свима, као и стандард за пружање здравствене услуге, такодје имајући увид у најновије истраживачке резултате из облати медицине, ИЦТ (АЈ СИ ТИ) технологија, трендове развоја у друштву уопште, можемо рећи да у овом тренутку смо још далеко од бенефита које могу да пруже ови сервиси. Зато, смо у постојећим стратешким документима Министарства здравља Црне Горе, које подржавају реформу здравственог система на свим нивоима, у нормативним документима која су у изради, као приоритет одредили ускладјивање наших закона са европским стандардима у развоју квалитета и безбједности услуга, врхунске дијагнотике, примјене најсавременијих лијекова и дијагностичких метода у процесу пружања здравствених сервиса.

У документима Европске Уније, телемедицина је препозната, као једна од најважнијих дисциплина, и самим тим, Европска Комисија је позвала на сарадњу владе земаља чланица Европске Уније, као и земље региона, интернационална тијела за стандардизацију, индустрију медицинске опреме, фармацеутске фирме, институције које се баве истраживачким радом, као и удружења пацијената, да координирано наступе у циљу, креирања новог јединсвеног окружења за безбједније и квалитетније пружање здравствене заштите, медјусобно оперативних система мониторинга, укључујући и нове стандарде.

Досадашња истраживања су показала да је социоекономски бенефит примјене телемедицине висок, као и да њена примјена захтијева мултидисциплинарни приступ, широк спектар софистициране медицинске и информационо комуникационе опреме, технолошки најнапредније, високоедукован и обучен кадар, постављање и поштовање строгих процедура које обезбедјују брже уводјење нових метода лијечења, мониторинг и анализирање, контролу ризика, побољшању безбједности и приватности корисника услуга.

Опште прихваћен став је, да је моменат да се креирају модерни, безбједни и ефикасни здравствени системи, који ће превентирати морталитет и морбидитет, понудити нове алате који доприносе ефикаснијем систему и унаприједјују квалтета живота наше популације, што је немогуће без примјене телемедицине.

Ово је прилика да се упознамо са пројектима из ове области у земљама региона и шире и да кроз њих упознамо људе који су свој професионални капацитет посветили њеном развоју.

Подржавајући едукацију и доживотно учење синоћ смо у неформалном разговору усагласили пројекат организације wоркшопа из лапараскопске хирургије у току следеће године у Црној Гори, јер су и проф. Латифи и проф. Мерелл призната имена у свјетској лапараскопији.

На крају, Желим да Вас најсрдачније поздравим, пожелим успјешан рад, јасну визију и вољу да подијелите ваше знање са осталим колегама из земље, региона, и свијета, и званично отворим Четрврти Интензивни Балкански семинар телемедицине и е-Хеалтха.

Х в а л а !

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?