- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Саопстење: Просторни план за интерконективни каба...
Саопстење: Просторни план за интерконективни кабал измедју Црне Горе и Италије наћи ће се на јавној расправи
С обзиром да се у одредјеном дијелу медија појављује мишљење да је траса интерконективног подморског кабла Црна Гора-Италија већ сада јасно дефинисана, али да јавност о томе није благовремено обавијештена, подсјећамо на процедуре везане за израду планске документације за овај пројекат:
Стратегија развоја енергетике из 2007. као основа развојних пројеката у овој области, дефинисала је опредјељење Црне Горе за повезивање електро-енергетског система Црне Горе са окружењем и Италијом. Даље, Просторни План државе Црне Горе као кровни плански документ, усвојен од стране Скупштине Црне Горе 2008. је такодје обрадио питање интерконекције и дефинисао да је неопходно: Планирати у региону црногорског приморја електроенергетско постројење 400кВ које би било повезано далеководом 400кВ са трафостаницом 400/110 кВ, као и створити предулове за реализацију пројекта повезивања преносног система Црне Горе и Италије подводним каблом.
Дакле, пројекат подморског интерконективног кабла је своје мјесто нашао у Просторном плану Црне Горе, Стратегији развоја енергетике Црне Горе и њеном Акционом плану, те је на тај начин подстакнуто интересовање инвеститора, попут италијанске Терне, за пројекте у области интерконекције. Тако је Терна, са преко 3.500 запослених, са својим партнером Црногорским електропреносним системом, отпочела разговоре на тему изградње подморског интерконективног кабла.
Наравно, у складу са тиме, отпочео је и рад на планским документима за овај пројекат. Министарство уредјења простора и заштите животне средине урадило је квалитетан програмски задатак за израду Детаљног Просторног Плана за пројекат интерконективног подморског кабла измедју Црне Горе и Италије. Програмски задатак је послат на мишљење свим релевантним институцијама, након чега је усвојен од стране Владе Црне Горе. Тај програмски задатак експлицитно каже да се мора размотрити више варијантних рјешења прије предлагања најбољег модела коришћења и заштите простора којим ће кабал пролазити.
Ради избора обрадјивача овог просторног плана, у мају ове године расписан је тендер за који су издвојена средства у износу од око 250 000еура. Тендер је добио планерски конзорцијум РЗУП из Подгорице, Институт ИГХ из Загреба, и Далековод Пројект доо такодје из Загреба. У циљу праћења израде овог планског документа и Стратешке процјене утицаја на животну средину формирана је стручна радна група у координацији Министарства економије и Министарства уредјења простора и заштите животне средине, која је ради добијања што квалитетнијег документа, укључила све надлежне институције од самог почетка рада на пројекту.
У складу са уговором са изабраним обрадјивачем, посао изаде плана за интерконективни кабал сада је у фази израде радне верзије Нацрта Плана, односно у иницијалној фази. Наглашавамо да ће ТЕК НАКОН ОВЕ ИНИЦИЈАНЕ ФАЗЕ План бити у форми НАЦРТА, чиме ће се стећи услови да иде на јавну расправу, како би сва стручна и лаичка јавност дала своје сугестије и примједбе. Наравно, тај план ће пратити и његова Стратешка процјена утицаја на животну средину, која ће се такодје наћи на јавној расправи тј. бити на увиду јавности. Очекује се да План буде завршен до априла наредне године. Тек на основу овако урадјеног плана и узимајући у обзир јавну расправу, Црна Горе ће одредити најбољи модел коришћења и заштите простора када је у питању пројекат подморског интерконективног кабла.
Горе наведену процедуру не треба никако мијешати са потписивањем уговора који се односе на пројекат повезивања електро-енергетских система Црне Горе и Италије подморским каблом, а које је најављено за наредну недјељу. Ти уговори НЕЋЕ ДЕФИНИСАТИ ТРАСУ КАБЛА, већ поступак емисије акција ЦГЕСа, односе између акционара ЦГЕСа и координацију предвиђених активности.
Дакле, стварање просторно планских предуслова је потпуно засебан процес, који тражи вријеме и на коме раде стручњаци и тимови специјализовани за питања простора и животне средине који врше детаљне анализе простора, могућих рјешења у погледу његове валоризације и заштите. Овај процес се одвија планираном динамиком, и јавност ће о томе бити благовремено и константно обавјештавана. Сматрамо корисним да напоменемо да ће се током израде овог плана успоставити сарадња и координација са обрадјивачима и стручњацима који раде планска документа за остала подручја повезана са овим пројектом. Сигурни смо зато да ће и јавна расправа која нас чека поводом овог питања показати сав квалитет тима који припрема плански документ за пројекат подморског кабла и квалитет самог документа који тај тим буде израдио.