Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ММФ кориговао процјене: позитиван раст црногорске економије у 2010. и 2011. години

Објављено: 22.11.2010. 23:51 Аутор: Ивона Михајловић

Шеф мисије Међународног монетарног фонда (ММФ) која је претходних дана боравила у радној посјети Црној Гори, Гервин Бел, саопштио је данас да су контракције у црногорској економији дефинитивно заустављене и да ће ове године наша привреда порасти 0,3%, док ће значајнији раст забиљежити наредне године, односно око 3% БДП-а.

На заједничкој конференцији за новинаре шеф мисије ММФ-а за Црну Гору и потпредсједник Владе и министар финансија, др Игор Лукшић, оцијенили су да Црној Гори не треба стенд бај /станд бy/ аранжман са ММФ-ом, јер су политике које она води добро усмјерене.

Лукшић је казао је да постоји опција кредитних линија предострожности, које је ММФ понудио Црној Гори, а које ће користити земље са фундаментално добрим економским основама. „Црна Гора би се могла кандидовати за такву линију, али би то свакако претходно посматрали у контексту нових турбуленција на европском тржишту“, рекао је Лукшић.

Он је навео да је циљ ове посјете ММФ-а била помоћ у креирању укупне слике о правцима у којим се креће црногорска економија. Лукшић је истакао значај заједничког становишта Владе и ММФ-а о кретањима црногорске економије у овој години, као и сличним предвиђањима раста у 2011. „Та заједничка полазна позиција омогућава нам да даље разматрамо сва питања, која се прије свега тичу буџетског оквира“, казао је Лукшић.

Он је закључио да је дошло до бољих перформанси наших јавних финансија - додатним фискалним прилагођавањима смањен је буџетски дефицит у односу на прошлу годину, а пројекција Владе је да ће се дефицит задржати на нивоу око 4% БДП-а ове године. Лукшић је саопштио да буџет за 2011. годину обезбјеђује додатно фискално прилагођавање.

„На добром смо путу да имплементирамо средњорочни буџетски оквир, с циљем да до 2012. године елиминишемо примарни дефицит и пошаљемо поруку да су јавне финансије у Црној Гори у добром стању“, рекао је Лукшић и додао да у том циљу треба додатно унапређивати пословни амбијент и спроводити структурне реформе.

Шеф мисије ММФ-а за Црну Гору, Гервин Бел, сматра да благе стопе економског раста у наредном периоду неће бити довољне за побољшање ситуације на тржишту рада, што ће захтијевати додатне реформе, посебно флексибилност на пољу зарада и усклађивање радне снаге са потребама. Он је казао да ће за црногорску економију изазов бити подешавање модела раста који ће више бити заснован на домаћој конкуренцији а не потражњи из увоза, што захтијева унапређење конкурентности цијена на црногорској страни. „Врло је охрабрујуће што видимо да се то већ дешава у Црној Гори, јер је инфлација ове године 0,5%, а надамо се да ће се и наредне године слично кретати, оизмеђу 0,5 и 1%. То је изузетно важно за црногорске трговинске партнере, јер ће црногорске роба и услуге бити јефтиније, односно конкурентије“, навео је Бел.

Он је истакао да охрабрују подешавања која је Влада направила на страни буџета, додајући да се у овој години очекује побољшање биланса буџета за 1,5% БДП-а.

Бел је препоручио додатно смањење текућих расхода и у том смислу похвалио планове реформе пензијског система, која, према његовим ријечима, представља кључни услов за креирање средњорочног оквира финансирања на одрживим основама. „Постојећи планови имају за циљ да то ураде и имаће врло корисне ефекте. Ако мене питате, препоручио бих вам много краћи транзициони период за повећање границе за одлазак у пензију, као и да се пензије усклађују са стопом инфлације“, рекао је Бел.

Он је оцијенио да је евиденто враћање повјерења и стабилизација у финансијском сектору, те да је важно да Централна банка буде врло обазрива кад је у питању регулисање сектора и супервизија, што ће олакшати нови закон.

Бел је закључио да емисија црногорских еурообвезница из септембра представља награду приватних инвеститора Владином фискалном програму.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?