- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Прогрес на пројекту „Интегрално управљање Скадарск...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Прогрес на пројекту „Интегрално управљање Скадарским језером“
Објављено: 23.11.2010. • 20:28 Аутор: Министарство уредјења простора и застите зивотне средине
Рад на студијама за трајну санацију наслијеђеног чврстог отпада из Комбината алуминијума
Министар уређења простора и заштите животне средине Бранимир Гвозденовић са сарадницима одржао је данас састанак са тимом Свјетске Банке за имплементацију пројекта „Интегрално управљање екосистемом Скадарског језера“, на челу са г-ђом Руxандром Флороиу, менаџером пројекта, и Јан Петер Олтерсом, Сталним представником Свјетске Банке у Црној Гори.
Обзиром да се тим Свјетске Банке за имплементацију пројекта за Скадарско језеро налази у посјети Црној Гори и Републици Албанији након двогодишњег периода имплементационе фазе пројекта, теме разговора су били тренутни статус реализације појединачних пројектних активности, како националних, тако и активности које се реализују у прекограничном контексту. Оцјена је да се пројекат спроводи на квалитетан начин, и да је инициран највећи број планираних послова и задатака, који ће бити настављени или завршени до краја реализације пројекта (октобар 2012. године). Такође, потврђена је пуна посвећеност испуњавању циљева пројекта, кроз координисани рад и дјеловање свих релевантних субјеката у Црној Гори и кроз интезивну сарадњу са партнерима из Републике Албаније. Током састанка је потврђена идеја даљег промовисања пројекта, у циљу остваривања максималне добити, како би се јединствени екосистем Скадарског језера трајно очувао и развили планови и програми за одрживо коришћење природних ресурса.Што се тиче активности које се спроводе у Црној Гори, од изузетног је значаја израда Студија за трајну санацију наслијеђеног чврстог отпада из Комбината алуминијума, кроз које ће бити јасно дефинисано рјешење за редукцију и потпуну превенцију даљег загађивања подземних вода и седимената Скадарског језера. Резултати ове пројектне активности ће бити коришћени приликом извођења новог пројекта Свјетске Банке, који ће се бавити санацијом 5 изабраних еколошких „црних тачака“, што ће значајно допринијети побољшању квалитета животне средине у Црној Гори и потпуној афармацији идеје еколошке државе. Пројекат Свјетске Банке ће омогућити и рјешавање проблема третмана отпадних вода у насељу Врањина, коришћењем иновативних технологија биопречишћавања.
Посебно је наглашена важност израде међудржавних докумената као што су: Стратегија за управљање Скадарским језером са Националним плановима у области рибарства, Анализа процјене количине риболовних врста у Скадарском језеру, дефинисање заједничког Плана мониторинга вода и биодиверзитета језера и израде Предиктивног хидролошког модела за сливно подручје Скадарског језера, који ће омогућити ефикасну оцјену утицаја планираних развојних пројеката у басену језера на хидролошки циклус и посредно на живи свијет језера, које је заштићено како у складу са националним прописима, тако и према критеријумима Конвенције о влажним подручјима-Рамсарска Конвенција. Праћење израде и спровођење ових активности врши заједничка Комисија за Скадарско језеро, која је формирана у складу са одредбама Споразума о заштити и одрживом развоју Скадарског језера из фебруара 2008. године.
Такође, кроз пројекат је обезбјеђена техничка и административна подршка управи Националног парка Скадарско језеро. Активности пројекта се односе и на ревитализацију културно-споменичког насљеђа (утврђење Бесац), и развој капацитета за промоцију и очување животињског свијета, као што су популације угрожених врста птица и јачање капацитета локалних удружења рибара.
Током разговора са Министром Гвозденовићем разматрани су приоритети Министарства уредјења простора у будућем периоду на Скадарском језеру. Закључено је да треба радити на јачању капацитета постојеће Комисије за Скадарско језеро, изради Просторног плана подручја посебне намјене за регион Скадарског језера, развоју локалних програма за подршку одрживих бизнис иницијатива, као и на стварању система раног упозоравања у случају природних непогода (поплаве).
Сарадња која се остварује са Министарством животне средине, шумарства и водопривреде Републике Албаније у спровођењу овог пројекта је на изузетно високом нивоу, чиме се потврђује значај регионалног повезивања и заједничке одговорности за трајно очување прекограничних природних ресурса. Сарадња у области заштите животне средине је потврђена и кроз потписивање међуминистарског Меморандума о разумијевању у области заштите животне средине и одрживог управљања природним ресурсима, 19. јуна текуће године, уз присуство Предсједника Црне Горе и Републике Албаније.
Пројекат „Интегрално управљање екосистемом Скадарског језера“ се финансира кроз донацију Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), у износу од 5 милиона долара. Глобални циљ пројекта је стварање дугорочних претпоставки за међудржавну координацију и одрживо управљање Скадарским језером између Црне Горе и Републике Албаније.
Везани чланци:
Министар Радуновић на Кран Монтана Форуму 15.11.2024.
Свјетски дан урбанизма 11.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?