Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић одржао састанак на тему Активности инспекцијских органа, у циљу сузбијања сиве економије на тржишту рада

Објављено: 26.11.2010. 23:04 Аутор: биро

Министар рада и социјалног старања др Суад Нумановић одржао је данас састанак на тему Активности инспекцијских органа, у циљу сузбијања сиве економије на тржишту рада. Састанку су, поред представника Министарства рада и социјалног старања и Инспекције рада, присуствовали и представници Министарства финансија, директор Пореске управе, представници осталих инспекцијских органа и предсједник Уније послодаваца Црне Горе.

Састанак је наставак активности из програма рада Владе Црне на смањивању сиве економије на тржишту рада.

Министар Нумановић је истакао да је сива економија проблем са којим се суочавају и већи и развијенији економски системи, од чега ни Црна Гора није имуна. То свакако не значи да такво стање треба само констатовати, већ у сузбијању те појаве треба дјеловати још енергичније и уз координацију са надлежним органима. Он је нагласио да заједнички циљ свих надлежних органа на сузбијању сиве економије треба да буде прије свега поштовање закона Црне Горе. Сива економија у области запошљавања је препозната као вишеструко штетна појава, како са аспекта остваривања прихода буџета и државних фондова, тако и са аспекта остваривања права из социјалног осигурања, а у првом реду права на пензијско осигурање.

Министар Нумановић је, такође, нагласио да у сузбијању појавних облика сиве економије постоји одговорност не само државних органа, него и послодаваца и запослених. Пошто запослени немају увид у то да ли поослодавац у његово име редовно и уредно плаћа порезе и доприносе, проблеми настану када се појави потреба да они остваре нека права из социјалног осигурања, као што је право на пензију, здравствено, материјално осигурање и сл. Ради превезилажења тих проблема, у Пореској управи је покренут пројекат ‘Систем обједињене регистрације и наплате’, којим је успостављена електронска база података, односно регистар података и запослених, чиме је створена могућност да сваки државни орган и свако заинтересовано лице може извршити увид да ли је неко запослен код одређеног послодавца, односно да ли је извршена његова пријава за социјално осигурање. Таква база података је доступна не само пореском органу, већ и инспекцији рада и другим државним органима, што је добра претпоставка за ефикасан инспекцијски надзор и елиминисање штетних појава сиве економије.

Свим грађанима на располагању су инспекцијске службе у свим градовима Црне Горе, а оно што је новина је и бесплатна телефонска линија инспекције рада. Сви грађани могу бесплатним позивом на број 020/ 655-513 и 655- 514, у периоду од 9:00-17:00х, поднијети иницијативе у вези са кршењем права по основу рада, а анонимност је сваком подносиоцу загарантована.

Инспекција рада је почела реализацију Плана активности за зимску туристичку сезону, која предвиђа појачан инспекцијски надзор за период новембар 2010–фебруар 2011. године.

У циљу координираног рада свих инспекција, министар Нумановић је иницирао формирање Координационог тијела за сузбијање сиве економије, чији би рад координирало Министарство рада и социјалног старања, а чланови би били главни инспектори надлежних инспекцијских органа, о чему ће представници синдиката и Уније послодаваца бити у прилици да дају сугестије и сарађују са Координационим тијелом.

На састанку је прихваћена иницијатива о формирању Координационог тијела и након његовог конституисања, састанак ће се одржати уз присуство представника синдиката и послодаваца.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?