- Влада Црне Горе
Министар Вучинић примио делегацију Савеза за бригу...
Министар Вучинић примио делегацију Савеза за бригу и старање о њемачким војним гробовима
Министар одбране Боро Вучинић примио је данас делегацију Савеза за бригу и старање о њемачким војним гробовима, коју је предводио генерални секретар Рајнер Руф /Раинер Руфф/. Састанку је присуствовао амбасадор СР Њемачке у Црној Гори Петер Плате /Петер Платте/.
На састанку је заједнички поздрављена и подржана иницијатива о изградњи војног гробља за њемачке војнике који су страдали током ратова у 20. вијеку на територији Црне Горе, оцјењујући да је цивилизацијска обавеза сваког народа да омогући похрањивање земних остатака страдалих војника. Министар Вучинић је пренио подршку свих нивоа власти у Црној Гори да се питање њемачког војног гробља трајно ријеши. На тај начин би, како је казао, Црна Гора постала 46. европска и свјетска дражава у којој је подигнуто гробље за страдале њемачке војнике и тиме показала државну зрелост, поштујући прошлост, да кроз нове односе гради своју европску будућност. Представници Савеза исказали су захвалност на могућности да посјете нашу земљу и обиђу потенцијалне локације на приморју и у централном дијелу земље на којима би могло бити изграђено њемачко војно гробље. Планирано је да се након обилазака и разговора са локалним заједницима препоручи трајно рјешење за изградњу војног гробља о којем би се старао Савез. Такође, Савез намјерава да реализује пројекте у којима ће учествовати црногорска и њемачка омладина.
Након састанка, њемачка делегација је, у присуству предсједника Општине Плужине Мијушка Бајагића, обишла спомен комплекс у Долима, гдје је изразила жаљење због великог броја жртава. Том приликом, размотрена је могућност заједничког учешћа у реновирању тог спомен комплекса.
Савез за бригу и старање о њемачким ратним гробовима основан је 1919. године у складу са обавезом из Версајског мировног споразума, према којој је свака држава била дужна да омогући похрањивање страдалих војника на својој територији. Данас Савез дјелује у складу са Женевском конвенцијом из 1949. године, затим Протоколом о измјенама и допунама као и на основу појединих билатералним споразума између СР Њемачке и других држава. Тренутно се стара о 823 ратна гробља, односно за око 2.3 милиона страдалих њемачких војника током Првог и Другог свјетског рата, у 45 држава у свијету, међу којима су Русија, Пољска, Србија и друге земље.