Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

УСВОЈЕН ПРОСТОРНИ ПЛАН ПОСЕБНЕ НАМЈЕНЕ "БЈЕЛАСИЦА И КОМОВИ" - ЈЕДНА ОД ОСНОВА РАЗВОЈА СЈЕВЕРНОГ РЕГИОНА

• Основни циљ израде овог Плана је да се створе формалне и планске претпоставке за осмишљен развој, организацију и уређење простора Бјеласице и Комова у складу са основним развојним опредјелјенјима и на принципима одрживог развоја. План је усклађен са актуелним прописима, стандардима и опредјелјенјима Просторног плана Црне Горе. План садржи детаљне разраде за поједине зоне и локалитете што ствара предуслове за реализацију инвестиционих пројеката на том подручју. Главни носилац развоја туристичке привреде биће изградња модерних скијашких центара са свим припадајућим садржајима туристичке инфраструктуре у складу са интернационалним релевантним стандардима планирања.

• Површина захвата ПППН "Бјеласица и Комови" износи 851,74 км², односно преко 8% територије Црне Горе.

• Вриједност укупних могућих инвестиција је 1.436.000.000 еура.

• Овај плански документ даје стратешки модел одрживог развоја који у потпуности задовољава интересе локалног становништва на дуги рок. У том контексту, подручје региона Бјеласица и Комови је простор који обједињава суштинске развојне интересе пет општина (Колашин, Мојковац, Бијело Поље, Беране и Андријевица) и који ће изградњом ауто-пута Бар-Бољаре и планираним регионалним путним правцима значајно увећати своју привредну атрактивност.

• Овај простор ће постати препознатљива туристичко-рекреациона дестинација Црне Горе која ће интегрисана са просторима Дурмитора и Жабљака конкурисати најбољим свјетским узорима развоја и управљања планинским просторима који привлаче туристе и резиденте током цијеле године. Планом се одређују локације зимских центара, скијалишта, образовних центара, центара за одмор и рекреацију и здравствених установа, њихов капацитет и ранг. Тако ће, користећи туризам као генератор развоја, овај простор постати препознатљив кроз паметно и активно кориштење других планинских потенцијала и тако остварити равнотежну привредну структуру са пољопривредом, дрвном индустријом, малом привредом, културом и осталим јавним услугама.

• Обрађивач плана је међународни Конзорцијум који сачињавају: Рзуп - Подгорица, Ецосигн Моунтаин ресорт планнерс ЛТД-Цанада и Хорwатх ХТЛ-Загреб. Ецосигн је једна од најреномиранијих компанија у свијету у области планинског планирања, планирања ризорта и просторног планирања, планер зимских олимпијских игара у Сочију 2014, као и још три зимске олимпијаде у прошлости. Хорwатх и Хорwатх је водећа компанија у Источној Европи у области мастер планова у туризму, а РЗУП је најстарија и најреферентнија црногорска планерска кућа.
• Јавна расправа поводом израде овог документа је реализована и презентацијом Нацрта ПППН за Бјеласицу и Комове и дискусијом у вези са овим Нацртом кроз округле столове у свим општинама из обухвата ПППН за Бјеласицу и Комове.

• План је урађен у три нивоа:
1. Основни плански документ;
2. Ревизија ПППН НП Биоградска гора;
3. Детаљне разраде за одабране зоне и локалитете.

• Осам будућих планинских центрара - "греен фиелд пројеката" се разрађују до нивоа детаљне разраде, а то су:
 Планински центар Жарски,
 Планински центар Цмиљача,
 Планински центар Торине,
 Планински центар Колашин 1450,
 Планински центар Колашин 1600,
 Планински центар Јеловица са голф насељем,
 Планински центар Комови,
 Ецо-авантуристички парк Комови.

• Ријеч је о концепту фокусираног развоја планинских центара према професионалним интернационалним стандардима планирања, изградње и управљања модерних планинских центара са свим припадајућим садржајима туристичке инфраструктуре за цјелогодишње пословање.

• Овако захтјеван циљ тржишно, технолошки, а ни управљачки није могуће извести као једнократни инвестициони пројекат, него искључиво органски и постепено у складу са развојем тржишта и локалног управљачког капацитета. У том контексту су одређени приоритети и фазе развоја а сагласно развоју тржишта (инвестицијско тржиште, тржиште некретнина и развој регионалног и глобалног тржишта за планинским туризмом) и коначно развоја капацитета јавних инвестиција црногорске државе и евентуалног удјела интернационалних (ЕУ) фондова у финансирању инфраструктуре за овај пројект.

 

Презентација Бјеласица и Комови.пдф

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?