- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Реаговање на ставове НВО МАНС дате у тексту: Струј...
Реаговање на ставове НВО МАНС дате у тексту: Струја тресе Ловћен и Ластву Грбаљску
С обзиром на изјаве НВО МАНС да Министарство уредјења простора и заштите животне средине крије трасу подморског интреконективног кабла Црна Гора-Италија, и поред изјава овог министарства да ће се та траса, односно Детаљни просторни план за овај пројекат кабла наћи на јавној расправи, опет ћемо појаснити да је ово министарство све активности везане за израду плана за подморски интреконективни кабал Црна Гора-Италија који је предвидјен и просторним планом државе, спровело у складу са јасно дефинисаним процедурама.
Наиме, рад смо отпочели квалитетним програмским задатком за израду Детаљног Просторног Плана за пројекат интерконективног подморског кабла измедју Црне Горе и Италије. Програмски задатак је послат на мишљење свим релевантним институцијама, након чега је усвојен од стране Владе Црне Горе. Тај програмски задатак експлицитно каже да се мора размотрити више варијантних рјешења прије предлагања најбољег модела коришћења и заштите простора којим ће кабал пролазити.
Ради избора обрадјивача овог просторног плана, у мају ове године расписан је тендер, који је добио планерски конзорцијум РЗУП из Подгорице, Институт ИГХ из Загреба, и Далековод Пројект доо такодје из Загреба. У циљу праћења израде овог планског документа и Стратешке процјене утицаја на животну средину формирана је стручна радна група у координацији Министарства економије и Министарства уредјења простора и заштите животне средине, која је ради добијања што квалитетнијег документа, укључила све надлежне институције од самог почетка рада на пројекту.
У складу са уговором са изабраним обрадјивачем, посао изаде плана за интерконективни кабал сада је у фази припреме радне верзије Нацрта Плана, односно у иницијалној фази. Радна верзија нацрта биће благовремено достављена свим релевантинм институцијама на мишљење. Наглашавамо да ће ТЕК НАКОН ОВЕ ИНИЦИЈАНЕ ФАЗЕ План бити у форми НАЦРТА, када ће ће усвојити на Влади, заједно са планом јавне расправе. Тиме ће се стећи услови да иде на јавну расправу, како би сва стручна и лаичка јавност дала своје сугестије и примједбе. Наравно, тај план ће пратити и његова Стратешка процјена утицаја на животну средину, која ће се такодје наћи на јавној расправи тј. бити на увиду јавности. Дакле, није нам јасно одакле утисак да се било шта крије од црногорске јавности.
Такодје, планерске компаније обављају и обављаће консултативне састанке са надлежним институцијама укључујући: надлежна министарства, институције као што су Национални паркови, Морско добро, Завод за билогију мора, Завод за заштиту природе, Агенцију за заштиту животне средине, Дирекцију за некретнине, општине код којих се анализира могућност проласка трасе кабла односно обрадјивачима оних планова код којих се анализира могућност проласка трасе кабла.
Тренутна очекивања су да План буде завршен до априла наредне године.
Дакле, стварање просторно планских предуслова је потпуно засебан процес, који тражи вријеме и на коме раде стручњаци и тимови специјализовани за питања простора и животне средине који врше детаљне анализе простора, могућих рјешења у погледу његовог коришћења и заштите. Овај процес се одвија планираном динамиком, и јавност ће о томе бити благовремено и константно обавјештавана. На крају, поштујемо важну друштвену улогу НВО, те сматрамо да смо до сада показали своју отвореност и вољу за сарадњом са цивилним сектором по свим питанима која се тичу овог министарства, тако да ни овај план неће засигурно бити изузетак.