- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Делегација Владе Црне Горе на Конференцији Уједиње...
Делегација Владе Црне Горе на Конференцији Уједињених Нација о климатским промјенама
У оквиру учешћа Црне Горе у пленарном засиједању Конференције, биће апострофирана ургентност суочавања са све изразитијим посљедицама климатских промјена у региону југоисточне Европе, а посебно значај обезбјеђивања финансијске подршке развијених земаља и трансфера технологија. Министар Гвозденовић имаће и низ сусрета са представницима институција које на билатералној и мултилатералној основи пружају подршку државама у развоју у суочавању са изазовима климатских промјена.
Рад Конференције ће се одвијати у пленарним сједницама, сједницама савјетодавних органа, неформалних и контакт група и Ад Хоц радних група. Конференција представља највиши конститутивни орган Оквирне конвенције УН о промјени климе, а који чине опуномоћене државне делегације земаља уговорница Конвенције. На својим редовним годишњим засједањима Конференција разматра спровођење Конвенције и овлашћена је да доноси одговарајуће одлуке значајне за ефикаснију имплементацију и остваривање циљева Конвенције.
Конференција у Канкуну представља наставак конференција одржаних у децембру 2007. године на Балију, Индонезија, децембру 2008. године у Познану, Пољска и децембру 2009.године у Копенхагену, Данска.
************************************************************************************************************************************************************************************************
ИЗЈАВА министра Бранимира Гвозденовића поводом учешћа црногорске делегације на Конференцији о климатским промјенама:
Учешће на засједању Конференције о климатским промјенама у Канкуну, која представља највиши конститутивни орган Конвенције о климатским промјенама, а који чине опуномоћене државне делегације земаља уговорница Конвенције, од посебног је значаја за припрему мјера адаптације на измењене климатске услове. Учешће у раду највиших органа Конвенције и преговарачком процесу, затим непосредни разговори са представницима неформалних преговарачких група Конвенције, као и функционерима Секретаријата Конвенције, представља предуслов за ефикаснију заштиту интереса Црне Горе у оквиру мултилатералних преговора, као и остваривање права на финансијску подршку и трансфер знања и технологија.
У оквиру учешћа Црне Горе у пленарном засиједању конференције, биће апострофирана ургентност суочавања са све изразитијим посљедицама климатских промјена у региону југоисточне Европе, а посебно значај обезбјеђивања финансијске подршке развијених земаља и трансфера технологија ублажавања и адаптације на измјењене климатске услове. Такође, биће указано на значај јачања регионалне сарадње у овој области, прије свега у контексту оснивања и функционисања Регионалног форума за климатске промјене, чији је домаћин Црна Гора.
Узимајући у обзир да промоција технологија са ниским емисијама гасова са ефектом стаклене баште и подршка земљама у развоју да ове технологије прилагоде локалним условима треба да престављају кључни елемент у напорима уложеним у ублажавање негативних ефеката климатских промјена, биће поздрављена идеја да се развој и промоција чистих технологија одвијају кроз посебан глобални механизам. Додатно, биће изражена спремност Црне Горе да поред учешћа у Механизму чистог развоја који има за циљ смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште, активно учествујемо и у другим механизмима, омогућавајући тзв. „чистије“ (лоw-царбон) инвестиције и процват зелене економије уз пуно поштовање принципа одрживог развоја.