Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

-До грађевинске дозволе и урбанистичко-техничких услова преко једног шалтера -Планском документацијом која је донијета и чије доношење је у току или планирано, до 2020. стварају се услови за инвестиције до 20 милијарди еура

-До грађевинске дозволе и урбанистичко-техничких услова преко једног шалтера

-Планском документацијом која је донијета и чије доношење је у току или планирано, до 2020. стварају се услови за инвестиције до 20 милијарди еура

Први дан дводневног семинара чији ће закључци бити додати у приједлог измјена Закона о уредјену простора и изградњи објеката, а који организују Министарство уређења простора и заштите животне средине и Канцеларија Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, завршен је данас. Основни циљ семинара је унапрјеђење Закона о уредјењу простора и изградњи објеката, на чијим измјенама и допунама се управо ради. Измјене Закона имају за циљ максимално унапрјеђење процедура које се њиме уређују, посебно скраћење времена и процедура за издавање грађевинске и других дозвола. То ће у крајњем резултирати смањењем бизнис баријера и стварањем услова за још боље резултате у области просторног планирања и инспекцијског надзора.

Зоран Томић, секретар Министарства уређења простора и заштите животне средине посебно је истакао да: Припремљени су предлози измјена Закона у смислу укидања сагласнсоти неопходних за издавање грађевинске дозволе или смањења броја објеката за које су неопходне. Предстојећим измјенама и допунама Закона о уредјену простора и изградњи објеката успоставиће се принцип једног шалтера у поступку издавања грађевинске дозволе и једног шалтера приликом издавања урбанистичко-техничких услова. Органи који издају грађевинску дозволу, између осталог, по службеној дужности обезбјеђиваће преостале сагласности. Орган који издаје урбанистичко-техничке услове, између осталог, по службеној дужности ће обезбјеђивати све услове за пројектовање, ако их план не садржи.

Кристина Блокхус, замјеница сталног представника УНДП у Црној Гори, истакла је да: Измјене Закона о уређењу простора и изградњи су тренутно у току, и крајњи циљ би требало да буде смањење броја процедура потребних за прибављање дозвола за градњу, усвајање општинских просторних планова и многих других важних докумената – што ће поједноставити животе највећег могућег броја грађана. УНДП спроводи Пројекат подршке просторном планирању од 2004. године, имајући за главни циљ пружање подршке у интегрисању принципа одрживог развоја у процес просторног планирања; побољшању примјене законодавства у области планирања и градње, стварајући на тај начин јасну везу између економског раста, смањења сиромаштва и одрживости у заштити животне средине.

Говорећи о досадашњем раду Министарства у области уређења простора, Томић је истакао да просторно-планска документација на државном и локалном нивоу која је усвојена, ствара могућност изградње преко 100 хотела на територији Црне Горе, као и да ће усвојени плански документи заједно са документима чија је израда планирана, до 2020, створити услове за инвестиције до 20 милијарди еура, од чега највише у сектору туризма – преко 10 милијарди. Наглашено је и да само Просторни план за Бјеласицу и Комове ствара планске услове за инвестиције до 1,4 милијарду еура, као и да се очекује да Влада Црне Горе до краја ове године усвоји Стратегију развоја голфа, са чијом имплементацијом ће се отпочети већ наредене, 2011. године.

Блокхаус је такодје истакла да је УНДП кроз Пројекат подршке просторном планирању, пружао, и да ће наставити да пружа, финансијску и техничку подршку сјеверним општинама у процесу израде просторно-урбанистичих планова. До сада су завршени планови у општинама Мојковац, Андријевица, Пљевља, Жабљак, Плужине, Рожаје и Беране и спрема се њихово усвајање у локалним парламентима, а у 5 општина у којима трошкове израде просторно-урбанистичких планова сносе УНДП и ЛАМП Пројекат (Ланд Администратион анд Манагемент Пројецт који финансира Свјетска Банка а реализује се у сарадњи са Министарством уређења простора), у току је тендерска процедура, те да се очекује да ће израда просторно-урбанистичких планова почети сљедеће године.

--------------------------------

Постојећим Законом о уређењу простора и изградњи објеката који је тренутно у процесу модификовања, извршена је кодификација, односно, он се бави питањима којим су се раније бавила четири закона; извршена је децентрализација издавања грађевинских и употребних дозвола и скраћене су управне процедуре током њиховог издавања. То скраћивање процедура подразумијева да: сада имамо два умјесто ранијих седам управних поступака, грађевинска дозвола се може добити и на основу ревидованог идејног, а не само главног пројекта, поједностављене су процедуре код добијања грађевинске дозволе за породичне стамбене објекте до 500м2, формирана је нова Инспекција заштите простора и др. Медјутим, у складу са захтјевима које диктира стално мијењајући амбијент у области просторног уредјења, приступило се даљем раду и усавршавању овог Закона, а чијим измјенама ће свој допринос дати и овај семинар.

На семинару је представљен и пројекат Претварања неформалних насеља у формална; Пројекат Унапрјеђење позиције невладиних организација које се баве заштитом интереса рањивих група у процесу просторног и урбанистичког планирања“; Пројекат Род и простор - Интегрисање принципа родне равноправности у планирање простора Црне Горе« и пројекат Пљевља – простор за живот по мјери мушкараца и жена. У данашњем раду учествовали су представници Министарства уређења простора и заштите животне средине, других министарстава, Канцеларије УНДП у Црној Гори, дирекција и агенција, представници општина и Секретаријата за уређење простора и заштиту животне средине локалних самоуправа, представници заједнице општина, донатора, представници чланова Привредне коморе, Уније послодаваца, Монтенегро Бусинесс Аллианце (планери, пројектанти и извођачи), Удружења страних инвеститора, као и представници осталих релевантних институција и заинтересованих организација које учествују у процесу уређења простора и изградње.

Другог дана семинара биће организована четири округла стола, на сљедеће теме:

  1. Измјене и допуне Закона о уређењу простора и изградњи објеката и унапређење процедура са посебним освртом на „Оне стоп Схоп“ за издавање грађевинске дозволе
  2. Стратегија претварања неформалних насеља у формална
  3. Примјена Правилника о садржини и форми планских докумената, категоријама намјена површина, елементима урбанистичке регулације и графичким симболима
  1. Род и простор - Интегрисање принципа родне равноправности у планирање простора Црне Горе
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?