- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Завршен други дан Семинара: „Искуства из праксе у ...
Завршен други дан Семинара: „Искуства из праксе у имплементацији Закона о уређењу простора и изградњи објеката
Општине као кључни носилац пројекта Претварања неформалних насеља у формална
Други дан дводневног семинара који има за циљ унаприједјење Закона о уредјену простора и изградњи објеката, а који организују Министарство уређења простора и заштите животне средине и Канцеларија Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, завршен је данас. Данас су била оргнаизована четири округла стола, на сљедеће теме:
1. Измјене и допуне Закона о уређењу простора и изградњи објеката и унапређење процедура са посебним освртом на добијење дозвола на једном шалтеру, односно тзв. „Оне стоп Схоп“ принцип
2. Стратегија претварања неформалних насеља у формална
3. Примјена Правилника о садржини и форми планских докумената, категоријама намјена површина, елементима урбанистичке регулације и графичким симболима
4. Род и простор - Интегрисање принципа родне равноправности у планирање простора Црне Горе
Посебну пажњу привукао је Округли сто - Стратегија претварања неформалних насеља у формална
Сву учесници су били једногласни у томе да је Стратегија квалитетан и добар основ за рјешавање питања неформалних насеља, а показана је и подршка и оптимизам од стране локалних самоуправа у смислу доприноса имплементацији Стратегије. Наглашена је и потреба успостављања локалне јединице за имплементацију Пројекта, у којима би се ангажовали експерти који ће се директно суочити с овим проблемом, с обзиром на чињеницу да је локални ниво при имплементацији овог Пројекта најважнији. У овом контексту истакнута је сарадња Општине Бар и Министарства уређења простора и заштите животне средине, посебно с обзиром на чињеницу да ће се, управо у овој општини, спроводити пилот пројекат везан за претварање неформалних насеља у формална.
Неколико задатака су препознати као значајни изазови, а то су адекватни плански документи, изналажење правих механизама у случају природних хазарда, као и велики значај подизања домаћих људских ресурса у дијелу инжењерских, планских и свих других аспеката. Такодје, препозната је шанса да се кроз овај пројекат примијене стандарди енергетске ефикасности уз помоћ страних донатора.
Током два дана семинара закључено је и да су неформална насеља сложено питање с једне стране, а с друге стране изазов и системски проблем у цијелој Источној Европи, будући да преко 2 милиона људи у Централној и Источној Европи живи у таквим насељима. Истакнуто је мишљејње да је Стратегија веома амбициозан пројекат и добар оквир који подразумијева обједињавање сљедећих области: просторно планирање, стамбена питања и катастар.
На округлом столу Измјене и допуне Закона о уређењу простора и изградњи објеката и унапријеђење процедура, с посебним освртом на „оне стоп схоп“ за издавање грађевинске дозволе, учесници су подржали поједностављење процедура - један шалтер за издавање урбанистичко техничких услова и грађевинске дозволе, предвиђено у измјенама и допунама Закона о уређењу простора и изградњи објеката. Исказали су јединствен захтјев према надлежним органима да се пружи пуна подршка органима за издавање грађевинске дозволе, како на државном тако и на локалном нивоу од стране свих осталих субјеката надлежних по посебним прописима за давање услова, сагласности, потврда и увјерења како би овај добро замишљен пројекат у потпуности био имплементиран.
Учесници округлог стола – Правилник о садржини и форми планских докумената били су су сагласни да је неопходно дефинисати стандарде и норме у планирању, а да Правилник даје допринос томе. Такође је истакнуто да је потребно многе теме дефинисане правилником додатно разрадити и прецизирати кроз приручнике и упутства. Истакнуто је да за примјену Правилника треба обезбиједити одговарајући ниво информатичке обучености и дисциплине свих актера: Министарство, Управа за некретнине, општине, обрађивачи планских докумената и јавност.