Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење поводом састанка представника Синдиката Жељезаре Никшић у Министарству економије

Објављено: 16.12.2010. 00:20 Аутор: Министарство

Пред Жељезаром Никшић су два сценарија – предочено је вечерас на састанку са Синдикатом тог предузећа који је одржан у Министарству економије. Први сценарио је да већински власник Жељезаре Никшић обезбиједи 20 милиона еура за наставак производње и исплату зарада, од чега би осам милиона еура било искориштено за социјални програм који би био по принципу добровољности на основу систематизације радних мјеста и који подразумијева отпремнине у просјеку по 17-18 хиљада еура с тим што би Синдикат направио предлог начина расподјеле тих средстава по категоријама радника. Држава би у оквиру тог износа партиципирала са средствима која су иначе намијењена за субвенцију за струју у вриједности од осам милиона еура. Кроз социјални програм број радника треба да се оптимализује на око 700 радника а Жељезари би се, одлукама надлежних органа, припојио и Радвент за који би важио исти социјални програм. Динамика исплате заосталих плата и регреса биће ствар преговора између Синдиката и Управе који су планирани за сутра (16.12.2010) у Министарству економије.

Синдикат је упознат и ставом већинског власника преточеним у форми њихове адвокатске канцеларије о проблемима који настају понашањем Синдиката и немогућношћу да редовно измирују обавезе и располажу својом имовином. Већински власник тврди да им је, кроз наступе Синдиката, онемогућен нормалан рад у њиховој компанији са могућношћу да то констатују као вишу силу и да кроз арбитражни поступак потражују она средства која су досад уложили у Жељезару уз образложење да им држава није, по њиховом мишљену, обезбиједила пуну сигурност и нормално располагање имовином, на начин како је то превиђено законима.

На данашњем састанку у Министарству економије представницима Синдиката је поновљено које посљедице раскида уговора, као другог могућег сценарија. Предочено је да је уговор је могуће раскинут уколико се крше неке од одредаба тог уговора у процедури предвиђеној уговором. То предвиђа, прво да продавац остави купцу 30 дана да отклони разлоге који доводе раскида, уз продужени рок од 10 дана. Уколико се то не деси, иде се на арбитражу па се путем арбитраже уговор раскида. Када се уговор раскине, онда се у ЦДА-у покреће поступак уписа акција на новог власника, а претходно се мора заказати Скупштина акционара на којој се мора потврдити пренос власништва на раније власнике, тј. државу и фондове. Процедура траје најмање два до три мјесеца и у том периоду неће бити могућности да се радницима исплаћује плата. Даље, држава и фондови би као ранији власници морали да преузму и све дугове, који су реда величине око 60 милиона еура, што држава не може да уради. У том случају би био неминован стечај јер би повјериоци покренули поступак наплате, уз све посљедице које такав чин носи а које су регулисане Законом о стечају.

Представници Синдиката су спремни да преговарају са Управом о што хитнијем рјешавању питања заосталих зарада за раднике Жељезаре и Радвента од чега ће, како су нагласили, зависити и њихови даљи потези.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?