Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Гордана Ђуровић одржала предавање полазницима X генерације Школе европских интеграција

Објављено: 17.12.2010. 21:17 Аутор: Биро

Министар за европске интеграције проф. др Гордана Ђуровић одржала је данас полазницима X генерације Школе европских интеграција предавање у завршном дијелу семинара, на тему „Црна Гора и ЕУ“.

Министарка Ђуровић је представила полазницима Школе кључне датуме и активности које је Црна Гора остварила на свом европском путу, од потписивања Споразума о стабилизацији и придруживању 15. октобра 2007. године, до данас. Посебно важним је оцијенила текуће задатаке и активности на спровођењу кључних приоритета који су дати у Аналитичком документу Европске комисије и којима Црна Гора треба да се посвети у циљу отварања приступних преговора. У том контексту је нагласила да ће резултат испуњености критеријума за добијање датума за отварање преговора бити представљен у Извјештају о напредку Црне Горе у пакету проширења у 2011. години.

Министарка Ђуровић је објаснила полазницима Школе да се црногорска администрација озбиљно и систематски припрема за будуће приступне преговоре, посебно за билатерални скрининг, кроз израду Плана хармонизације законодавства за период 2011-15. године. Она је оцијенила да је Црна Гора у претходном периоду, кроз свеобухватне реформе, остварила значајне резултате у процесу придруживања ЕУ и препозната као позитиван примјер у региону и кредибилан партнер међународне заједнице. „Црна Гора је једина од девет земаља из пакета проширења која је добила конкретну препоруку за сљедећу европску фазу – статус кандидата. Стога су позитивно мишљење ЕК и статус кандидата, признање Црној Гори за остварени напредак на путу ка пуноправном чланству у ЕУ“, оцијенила је Ђуровић.

Говорећи о планираним активностима, министарка Ђуровић је истакла да ћемо се у мјесецима који долазе посветити приоритетима у борби за датум отварања преговора и убрзати реформе у областима које су у фокусу Мишљења ЕК. То значи да ће се Црна Гора посебно усмјерити на постизање задовољавајућег нивоа усаглашености са критеријумима у области владавине права, односно унапређењу изборног правног оквира и јачању законодавне и контролне улоге Парламента, реформи државне администрације, јачању независности, аутономије, ефикасности и одговорности судија и тужилаца, унапређењу антикорупцијског правног оквира, јачању борбе против организованог криминала, унапријеђењу медијскох слобода и спровођењу прописа и политике заштите од дискриминације, у складу са ЕУ и међународним стандардима.

Школу европских интеграција организује Центар за грађанско образовање, у сарадњи са Центром за развој невладиних организација и Европским покретом у Црној Гори, уз подршку фондације Институт за отворено друштво.

Полазници Школе имају могућност да од угледних предавача и стручњака из земље и иностранства добију теоријска и практична знања из области европских интеграција.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?