Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење поводом ситуације у ФЕП-у

Објављено: 17.12.2010. 22:14 Аутор: Министарство

Ради објективне информисаности, Министарство економије саопштава да је редовно пратило дешавања у ФЕП-у и у потпуности је упознато са цјелокупном ситуацијом. Иако држава није власник у овом предузећу препознат је привредни интерес да ово предузеће треба подржати у намјери да превазиђе своје проблеме.
Након добијања захтјева за додјелу државне помоћи од стране ФЕП-а, у Министарству економије је одржано више састанака на којима је менаџенту ФЕП-а објашњена процедура за додјелу државне помоћу и пружена помоћ у изради плана реструктурирања.
Након што је План урађен, Министарство економије га је прихватило и План је упућен Комисији за контролу државне помоћи.
С обзиром да се ФЕП налази у категорији средњих предузећа, по правилима за додјелу државне помоћи, обавеза власника и менаџмента ФЕП-а је да обезбиједе сопствено учешће од најмање 40%. То значи да ФЕП треба да узме кредит од 1,785 милиона еура, док би улог Владе био у конверзији 2.671.585 еура у акцијски капитал, које потражује на основу невраћеног кредита Влади од 803.000 еура и неплаћених пореза и доприноса од 1.868.585 еура.
Након усаглашавања висине државне помоћи са менаџментом ФЕП-а и позитивног мишљења Комисије, појавио се проблем, јер појединачно највећи акционар Атласмонт Фонд, није могао да обезбиједи средства дефинисана планом реструктурирање, о чему нас је обавијестио дописом од 14.10.2010. г.
Након тога су организовани састанци и у Плужинама и у Министарству економије, на којима се разговарало о могућностима превазилажења проблема. Основни закључак са тих састанака је био да ФЕП покуша да договори кредит са Атласмонт банком. До данас, међутим, нема потврде да је Атласмонт банка спремна да учествује у Плану реструктурирања.
На последњем састанку у Министарству економије којем су присуствовали и предсједник Општине Плужине, разматрана је могућност, предложена од стране директора и предсједника синдиката, да се покуша наћи нови стратешки партнер и том приликом је договорено да нас информишу о резултатима тих покушаја. До данас нијесмо добили ту информацију.
Ситуација у ФЕП-у је веома сложена јер су дуговања предузећа према Атлас банци, ЦКБ банци, Влади Црне Горе и другима преко три и по милиона еура. Уз то, дуговања према запосленима износе више од милион еура док је вишак око 100 радника. За рјешавање питања вишка радника је потребно још 950.000 еура.
Министарство економије је мишљења да ово предузеће треба сачувати јер оно има тржиште и конкурентан производ. Кроз програм реструктурирања и оптимизацијом радних мјеста може се створити шанса за предузеће. Због тога смо захтијевали од пословодства да заинтересоване инвеститоре упознамо са могућношћу успјешног вођења компаније за случај да се спроведе квалитетан програм реструктурирања. Влада Црне Горе је спремна да изврши конверзију својих потраживања, улог или да репограмира обавезу ФЕП-а на дужи период. То је и оно што Влада Црне Горе може да уради с обзиром на то да није власник нити једне акције у ФЕП-у и то је оно обећање које смо дали радницима приликом посјете фабрици.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?