Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обраћање предсједника Владе Мила Ђукановића на пријему одржаном поводом одлуке Европског савјета да Црној Гори додијели статус кандидата за чланство у ЕУ

Објављено: 20.12.2010. 02:15 Аутор: Биро

 

Ваше Екселенције,
Даме и господо,

Задовољство ми је да вам се обратим поводом одлуке Европског савјета да Црној Гори додијели статус кандидата за чланство у ЕУ. Представници држава чланица ЕУ на највишем нивоу, једногласно су, прије два дана у Бриселу, верификовали препоруку Европске Комисије од 9. новембра. За само нешто више од три године од потписивања ССП, Црна Гора је постала кандидат за чланство у ЕУ. То је релативно кратак период за кључне догађаје и у животу појединца, а камо ли за историјске процесе овога типа.

У историјској ризници датума важних за Црну Гору, 17. децембар 2010., свакако, спада у оне који ће се памтити. То је велики дан за нашу државу и све њене грађане. Такође, и за наше сусједе и европске партнере. Нема бољег начина да се историјски подухват визије ’’Уједињене Европе’’ одржи живим и кредибилним од конкретног доказа наставка процеса проширења ЕУ на наш регион. Тим прије, што је Црна Гора, прва држава са Западног Балкана која је, након пет година, добила статус земље кандидата, са реалним изгледима да у блиској будућности отпочне преговоре о приступању ЕУ.

За Црну Гору, кандидатски статус није догађај сам по себи. То је, прије свега, битан моменат искорака у нову етапу нашег прегнућа, с повећаном мјером осјетљивости и одговорности за будуће задатке у процесу реформисања и европске интеграције црногорског друштва. Такође, и за легитимитет остварених промјена и резултата.

Упоредни процес интеграције и нужне свеобухватне друштвене еманципације круцијалан је и за црногорско друштво. Уосталом, то су референтна искуства многих земаља које су приступиле ЕУ, укључујући наше најближе сусједе.

Носећи бројне позитивне изазове и суштински добра дејства, овај паралални ток не искључује, нипошто, ни слабости и ограничења, понекад површну декларативност, горљиву демагогију или испразно новотарење. Но, без обзира на кадкад нереалне пројекције у односу на стварне изгледе, на мањкавости, на стагнације - упоредни процес интеграције и еманципације црногорског друштва нужан је и немјерљиво користан.

И, још нешто: независно од збирања несумњиво добрих резултата и позитивних статистика, морамо истрајати у савладавању, још увијек, бројних антагонизама наше специфичне заједнице која се, полако али сигурно, преображава у модерну и ефикасну европску државу.

Данас са пуним самоупоздањем и вјером можемо саопштити да у савременој Црној Гори, темељне европске вриједности и врхунски стандарди , све више постају филозофија и начин свакодневног живота.

Наравно да би били задовољнији да смо добили и препоруку за отварање приступних преговора. Но, у том циљу, Европска комисија је дефинисала седам приоритетних задатака, уз спремност да на јесен 2011. процијени напредак остварен у њиховој реализацији. Сматрам да су они реално дефинисани и реално достижни. Важно је, и то треба стално истицати – да нема никакве озбиљне разлике између нашег виђења властитих резултата у остваривању свеобухватних реформи и процјена Брисела.
Јачање свих наших потенцијала за суштинске друштвене промјене и поуздан легитимитет тих промјена, очигледан у квалитету живота сваког црногорског грађанина, остаје једино мјерило наше успјешности на даљем европском путу.

Исто тако, наше је искрено опредјељење и безрезервна спремност, не само да преузмемо све обавезе чланства, већ и да дамо свој специфичан допринос политици ЕУ као престижног актера на глобалној сцени.

Највећа одговорност за успјех сљедеће етапе је свакако на држави. Улога државе је да изгради систем који почива на поузданим и професионалним институцијама, систем који гарантује владавину права, пружа сигурност и заштиту појединачних, мањинских, својинских и свих других права и слобода. Исто тако, да подстиче иновације, предузетништво, лакши приступ потребним технологијама, знању и финансијама. Потенцирам знање, јер само они који имају потребна знања и вјештине могу у потпуности да искористе могућности које пружа ова и наредне фазе нашег европског пута. Још једном ћу поновити: свако мора да обави свој дио посла. Никоме не припада привилегија очекивања да Влада или било ко други, у име свих, обави посао модернизације и интеграције црногорског друштва и подари виши квалитет живота. То је важно и за успјех процеса проширења, који почива на партнерском односу обје стране.

Даме и господо,

Идеја Европе као велике заједнице нација и култура, држава разноликих историјских, политичких и економских миљеа и различитих нивоа развијености – заједнички подухват миленијума, како се популарно каже - представља велику симболичку слику новог промишљања визије ’’ Уједињене Европе’’ и достигнућа западног ума, коју су још мислиоци просветитељства учинили разговјетном модерном добу.

Европа је данас читав један посебан свјетоназор, а европски хуманизам другог миленијуман зрео је и космополитски, упркос свим актуелним искушењима уједињених Европљана.

Увјерен сам, да је управо такав свјетоназор једнако лични изазов и одговорност сваког грађанина Црне Горе, као и сваког Европљанина.

Дозволите да, на крају, захвалим државама чланицама ЕУ на њиховој подршци. Велико уважавање и захвалност изражавам и инситутицијама ЕУ, посебно Комисији, на континуираној подршци, ангажованости и сарадњи.

Изнад свега, захваљујем и честитам свим структурама, појединцима и грађанима на доприносу нашем заједничком успјеху .

Хвала на пажњи.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?