- Влада Црне Горе
Интервју предсједника Владе Црне Горе, Игора Лукши...
Интервју предсједника Владе Црне Горе, Игора Лукшића, дневном листу Дан
ПРЕМИЈЕР ИГОР ЛУКШИЋ У ИНТЕРВЈУУ ЗА ДАН О ИСПУЊАВАЊУ СЕДАМ УСЛОВА ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ
Многи мисле да су спектакуларна хапшења пресудна за испуњавање седам услова Европске комисије, а други попут мене да не треба робовати перформансима, него испуњавати задатке и сносити одговорност
Рад нове владе везан је за приоритете претходне, а то су осигаурање економских активности и раст стандарда грађана, што је могуће уз досљедно спровођење реформи
Ако отварамо идеолошко позиционирање ове Владе, то је, ипак, центар који нагиње ка лијевој страни
Док се код КАП-а и Рудника боксита ствари стабилизују, током јануара ћемо морати донијети неке одлуке везане за Жељезару, јер просто није одрживо да постојеће стање траје предуго
Није реално очекивати неки посебни дисконтинуитет у политици зато што је рад нове владе везан за приоритете претходне. У принципу, дијелимо потребу да наставимо нашим путем ка Европској унији, што значи испуњавање препорука Европске комисије да бисмо добили датум за преговоре, изјавио је премијер Игор Лукшић у интервјуу Дану. Ово је, иначе, први пут од оснивања Дана да имамо интервју са неким од црногорских премијера, а за то вријеме су се промијенила тројица / Мило Ђукановић, Жељко Штурановић и новоименовани Игор Лукшић.
„Дефинитивно је циљ оживљавање економских активности како би поправили стандард грађана. Оба та циља можемо спровести само уз досљедно спровођеwе започетих реформи“, рекао је Лукшић.
Нагласио је да сматра да је сада тренутак да се освјеже поједина министарства и добро искористи укупан кадровски потенцијал који је на располагању ДПС-у.
„Коалициони партнери су се, мање – више у потпуности ослонили на досадашњу персоналну партиципацију у Влади. Рад овог кабинета карактерисаће наставак реформи у циљу испуњавања стратешких интереса. Ови интереси реално нијесу везани за двогодишњи мандат. Ради се о дугорочним националним интересима чија нас реализација очекује у наредном мандату, а то су преговори са Европском унијом о пуноправном чланству“, казао је Лукшић.
Шта се може учинити да се добије датум преговора што је прије могуће?
Очекује нас интензиван рад у наредних пола године. Очекујем да ћемо током јануара усвојити акциони план за испуњавање препорука из седам поља које је дефинисала ЕК, што значи да нам предстоји рад од фебруара до јула, у којем треба показати конкретне резултате. Постоји неколико мјерљивих и конкретних ствари које се могу урадити, али ту је и дио критеријума који је везан за перцепцију, у овом случају, прије свега, бриселске јавности - да ли смо довољно улагали да би заслужили датум за преговоре. То је вјероватно најтежи дио посла, зато што никад не знате шта је то кључно што мијења перцепцију.
Многи мисле да то треба да буду спектакуларна хапшења, други мисле да сваки државни орган треба покаже капацитет да се носи са одговорношћу и припадам тој другој групи. Сматрам да не треба да робујемо перформансима, већ да свако, кроз одговорност коју је преузео, испуњава своје задатке и сноси одговорност.
Увјерен сам да седам критеријума ЕК остају највећи приоритет Владе у наредних неколико мјесеци, а паралелно с тим унапређивање животног стандарда грађана.
Који ће бити приоритети владине економске политике и како остварити пројектовани раст БДП од 2,5 одсто?
„Морамо даље јачати концепт здравих јавних финансија, што подразумијева фискално прилагођавање и настојање да у наредне двије - три године испунимо буџетске циљеве, постепено уђемо у зону примарног суфицита и створимо услов за смањивање јавног дуга. Како то само по себи не доприноси већем квалитету живота, важно је наставити структурне реформе. Посљедњих годину и по, или двије, колико траје криза, многи су се бавили проблемом ликвидности и само на тај начин испољавали однос према њеним посљедицама. Дугорочно конкурентна економија, међутим, захтијева да се позабавимо структурним реформама, што изискује и доношење тешких одлука попут измјена пензијског закона, али ту је и унапређење здравства и школства, гдје нас очекују додатни напори да, примјера ради, израдом социјалног картона ударимо темеље реформи социјалне заштите, коју би добијале заиста најугроженије категорије друштва. Уз ова два сегмента, логично је да регулаторна реформа и унапређење пословног амбијента спадају у приоритете. Том политиком треба да унаприједимо продуктивност малог и средњег бизниса, а са друге стране да директно утичемо на смањивање простора за корупцију. И једно и друго су заправо афирмативна политика Владе, коју вјерујем да ће грађани перципирати као што је био случај са реформом здравственог система, гдје су према истраживањима регистровали одређена побољшања. Унапређење пословног амбијента подразумијева смањење баријера за добијање грађевинских дозвола, побољшање система регистрације власништва, смањивање захтјевних процедура за плаћање пореза, док новим законом о извршном поступку желимо да обезбиједимо ефикаснију примјену уговора. Све то доприноси продуктивности, смањује простор за корупцију и омогућава креирање нових радних мјеста.
Да ли ће се Влада залагати за неолиберални или неки други концепт?
Кад говоримо о неолибералном концепту говоримо о либералном приступу са макро аспекта, дакле о неопходности стабилизације макроекономских прилика, либерализацији спољнотрговинских односа, хитној и брзој приватизацији итд. То се третира као рецепт који, ако све правилно справите све рјешава, што није тако. Та врста приступа занемарује есенцију тржишне економије, која долази са микро нивоа. Шанса за сваког од нас је да, прихватањем околности да имамо одређене таленте, вјештине и знања, чекамо да нас институције стимулишу да их искористимо, а не да нас заробе тако да не можемо радити и да се окренемо социјалној помоћи. То је кључна разлика која се често занемарује. Мој циљ је да стимулишемо микроаспект и да кроз регулаторну реформу и унапређење пословног амбијента, предузетници препознају шансу. С друге стране, макро политика је битна, јер шаље поруку одговорности споqљној заједници, а страни инвеститори улажу у земљу која води разумну макроекономску политику. Настојимо да се држава извуче из економије, јер она не може управљати економским ресурсима тако што би претпостављали да знамо што је у главама хиљада људи који учествују на тржишту, што је немогуће. Држава треба да се фокусира на обезбјеђивање владавине права и квалитета јавних услуга, било да је јавно или приватно школство, здравствени систем, улагања у науку и инфраструктуру, што све заједно треба да подстиче предузетнике. То ће бити приступ ове владе. Како ће се то идеолошки позиционирати? Ако и то питање отварамо, што се мене тиче то је, ипак, центар који нагиње ка лијевој страни.
Какав ће бити став ваше Владе према Жељезари и КАП-у ?
Током кризе испливали су сви проблеми тих предузећа, за које смо мислили да су ријешени приватизацијом, а не само гурнути под тепих. Нажалост, покушај да кроз приватизациони уговор пренесемо одговорност за преструктурирање на купца није дао резултате. Не могу рећи да смо задовољни како се управља тим компанијама, јер је могуће да би ситуација била повољнија да је било више дијалога између послодаваца и радника. Овако се проблем преселио у министарства, што није добро и не треба да буде пракса. Истовремено, занемарене су друге институције које би требало да се баве тим питањем. КАП и Жељезара, као кластери, значајно учествују у индустријској производњи и захтијевају додатну пажњу. Искрено, Влада је, у смислу законодавства и државне помоћи, урадила шта је могла. Фокусирали смо се на креирање социјално подношљивог програма смањења броја запослених и стварања услова за покретање производње. У случају Жељезаре то је значило и набавку нове опреме, која уз одговарајуће управљањее ресурсима може да обезбиједи ефикаснију производњу.
Док се код КАП-а и Рудника боксита ствари стабилизују и наредне године ће утицати на јачање индустријске производњје, у случају Жељезаре имамо још дилема и у овом тренутку опција раскида уговора је једнако релевантно, као и могућност да послодавац обезбиједи нови новац, без гаранција владе, које више нијесу могуће, а које би довеле број радника на оптимални ниво и створили услове за кластерско повезивање са средњим и малим предузећима. То је опција повољна за све. Мање повољна опција је да дођемо у ситуацију да раскинемо уговор, јер купац није испунио уговорене обавезе. Мислим да ћемо током јануара морати неке одлуке донијети, јер просто није одрживо да такво стање траје предуго. Апелујем на оба синдиката да разумију да је једнако у интересу Владе да опстане Жељезара као што је у њиховом, али на одржив начин. Једино тако ћемо обезбиједити редовне плате и прилив новца у буџет и рећи да Жељезара заиста доприноси економском расту. Ако пођемо од таквих претпоставки, вјерујем да би брзо могли наћи договор о моделу изласка из проблема.
Какав ће бити став Ваше Владе о аутопуту, изградњи ХЕ на Морачи и уопште валоризацији енергетског сектора?
Одлучили смо да поништимо тендер за аутопут који је дуго фигурирао као опција за јавно-приватно партнерство. И даље мислим да је јавно приватно партнерство боља опција него класични модел задуживања, јер се кроз партнерство за мањи број година може доћи до аутопута, а кредит за градњу се не евидентира као буџетска обавеза. Одлучили смо да искористимо понуду кинеске корпорације и покушавамо са њима договорити билатерални уговор, из којег би произишао и концесиони за изградњу аутопута. Министарство саобраћаја је добило неколико наредних мјесеци за преговоре са кинеском страном, како би уговор прилагодили финансијским потенцијалима наше земље, а потом почели парламентарну процедуру. Ако се то релативно брзо заврши, изградња аутопута би могла брзо да крене.
Нема никакве сумње да кинеске корпорације могу да изграде све што замислите. Сигуран сам да могу обезбиједити новац и очигледно имају интерес да у Европи покажу своје знање или свој одговор на макроекономске изазове. Паралелно са тим, аплицираћемо према Европској инвестиционој банци и регионалним фондовима за техничку и логистичку подршку. Уколико се деси да ни кинеска опција не игра, онда нам преостаје ЕИБ и, нажалост, нешто дужи пут изградње инвестиције која је од суштинске важности за унутрашњу и спољну интеграцију Црне Горе.
Настављамо реализацију тендера за изградњу ХЕ на Морачи, јер је то користан програм, са аспекта производње енергије, прилива страних директних инвестиција и, не мање важно, могућности регулације токова ријека у вријеме поплава. Настављамо са активностима за градњу ХЕ Комарница, важно је да се потроше договорене инвестиције за изградњу вјетрогенератора и да покушамо да доведемо до краја анализу економске исплативости термоблока два у Пљевљима, јер око тога постоје дилеме. Мислим да треба да се окренемо и истраживањима нафте, гаса и распишемо тендере, који би подразумијевали привлачење партнера.
Изградња подводног кабла такође је стратешки приоритет, уз инвестиције у унапређење инфраструктуре, тако да је пуно обавеза које смо креирали као логичан наставак опредјељења да енергетика буде дугорочан приоритет.
Колико је повољан кредит Свјетске банке за пеглање буџетског дефицита? Има ли каквих новости о кредиту предострожности од ММФ-а?
Линије предострожности одобравају се земљама са добрим економским темељима и добрим регулисањем кризе. У односу на буџетску политику, ми дефинитивно припадамо таквој групи земаља и сада је неопходно да се отклоне све дилеме и примјени програм активности у финансијском сектору, договорен са Свјетском банком. Потребно је да Централна банка примјени законе у случају свих црногорских банака и да се доведе до краја, у смислу јасности, ситуација везана за Прву банку. Дуго већ постоје мјере које је могуће укинути, како разумијем у комуникацији са гувернером, након што се заврши контрола и оцјени да ли је банци потребан нови капитал, да би на тај начин била у истој равни с другим банкама.
Уколико реализујемо договорено са Свјетском банком, реално је очекивати да испунимо услове за веома повољан кредит. У питању је релативно ниска каматна стопа, на нивоу оне коју обрачунава ММФ, али са дужим роком отплате. Подршка јесте кредит буџету, али за стабилизацију финансијског сектора, тако да суштински има потпуно друкчији карактер у односу на било коју врсту стенд бај аранжмана са ММФ-ом.
Да ли је тренутно највећи проблем банкарски сектор, имајући у виду да је Црној Гори снижен кредитни рејтинг због великог броја лоших кредита?
Ситуација би била јаснија кад би из ненаплативих кредита успјели да извучемо зајмове за некретнине, које су узимале фирме без готовине, а под хипотеку су стављале имовину коју тек треба да набаве, рачунајући да ће привлачењем страних инвестиција изградити неке стамбене и друге објекте. Нажалост, у комуникацији са Централном банком нијесмо успјели доћи до прецизније слике, јер ЦБЦГ, опет у комуникацији са банкама, често није у прилици да то може разврстати до краја, јер има преплитања између компанија дужника. Код већих банака прије кризе је било значајних кредита тог типа. Неке банке, попут ЦКБ и Ерсте, формирале су или размишљају да оснују факторинг компаније, које би продајом заложених некретнина помогле да се исчисте биланси. Хипо алпе на други начин рјешава то питање. Охрабрујуће је што је одређени број банака у вријеме кризе значајно увећао активу, уз чињеницу да двије највеће банке полако обнављају активности. То, по мом мишљењу, даје разлог за умјерени оптимизам да би идуће године кредитна активност могла да буде нешто значајнија, што би помогло рјешавању неликвидности привреде. Истовремено, анализа неликвидности би требала да буде детаљнија од свођења на број блокираних рачуна и фирми. Довијајући се како да премосте проблем неликвидности, предузетници се често одлучују за компензације, чиме се неликвидност повећава и одмаже функционисању привреде.
Агенције укидамо за коју годину
Хоћете ли послушати препоруку Европске комисије да би Централна банка требала бити задужена за комплетно тржиште финансија, а да се КХОВ укине или сведе на сектор у оквиру ЦБЦГ?
„Осим ЦБЦГ и КХОВ, у том сегменту имамо и Агенцију за надзор тржишта осигурања и кроз те три институције се прожима питање финансијске стабилности. Као транзициони корак формирали смо Савјет за финансијску стабилност, који помаже координацији политика у тим областима. Ако савјет буде квалитетно функционисао, вјерујем да можемо очекивати у наредном периоду хармонизацију и координацију појединих политика и реално је да се у одређеном тренутку отвори питање обједињавања финансијске регулације. Та идеја је постојала и раније, али се тада чинило да би требало јачати капацитете регулатора да се баве појединим тржиштима. Ово питање би се за коју годину могло појавити на листи приоритета.
Не треба нам развојна банка
Да ли ћете се залагати за оснивање државне развојне банке или за досадашњи концепт Инвестиционо-развојног фонда, у сарадњи са комерцијалним банкама?
Не сматрам да би оснивање државне развојне банке допринијело интензивирању кредитне активности на банкарском тржишту. Државне развојне банке се ни у досадашњој пракси нијесу показале као инструмент за покретање привредних активности, а посљедице њиховог рада су у дугом року обично изразито негативне. Вјерујем да ће профитабилни пројекти и перспективне предузетничке идеје подршку наћи на комерцијалном банкарском тржишту, гдје се већ препознаје одређени динамизам и позитивна кретања. Као додатна подршка и сервис за важне развојне пројекте и секторе успостављен је Инвестиционо-развојни фонд, као државна институција која директно може вршити кредитирања, подршку извозу, кредитно-гарантне и друге послове. Не искључујем могућност да Инвестициони развојни фонд буде, ако тако процијене, један од партнера у банци која би била фпормирана по принципима јавно-приватног партнерства са привредом или међународним организацијама које подржавају предузетништво.
Мијења устав због судија
Да ли ћете подржати реформу правосуђа у складу са препорукама Европске комисије?
Мислим да се то у бити подразумијева. Свакако да је ово важан сегмент у испуњавању услова на путу ЕУ интеграција. У том смислу најавио сам, између осталог, иницирање уставних промјена како би даље допринијели независности правосуђа, а размотрићемо измјене законског оквира у циљу обједињавања појединих органа који се баве борбом против корупције у посебну агенцију.
Рокер и хевиметалац
Гдје ћете чекати Нову годину?
Искористићу прилику да предстојеће празнике проведем у најужем кругу своје породице и пријатеља у Црној Гори.
Коју музику слушате?
Волим хеавy метал и рок музику, а првенствено Ирон Маиден, Гунс н’ Росес, Wхите Снаке.
Како се опуштате у слободно вријеме?
Углавном са дјецом, читам, слушам музику, играм кошарку или тенис. Онда кад моје обавезе то дозволе волим дружења са старом групом пријатеља у подгоричким кафићима и ресторанима.
Синиша Горановић