Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак Координационог тијела за сузбијање сиве економије

Објављено: 12.01.2011. 22:45 Аутор: Биро

Данас је у Министарству рада и социјалног старања одржан састанак Координационог тијела за сузбијање сиве економије, у чијем су саставу главни инспектори инспекцијских служби Министарства рада и социјалног старања, Министарства економије, Министарства туризма, Министарства здравља и Пореске управе Црне Горе. То тијело основано је крајем прошле године на иницијативу министра рада и социјалног старања др Суада Нумановића, а његовим радом координира Министарство рада и социјалног старања.

На састанку је истакнуто да треба наставити са свим законом утврђеним мјерама на сузбијању сиве економије, која има утицај на привреду здржаве, запослене и послодавце. Иако та негативна појава није специфичност само наше транзиционе привреде, већ је присутна и у земљама развијене Европе, то не умањује потребу да се сведе на најмању могућу мјеру. У том циљу закључено је да инспекције треба да наставе да размјењују релевантне информације и врше заједнички надзор по утврђеном програму.

Заједнички рад инспекција је и до сада давао резултате, због чега ће координиране активности тих служби бити интезивиране, нарочито током зимске туристиче сезоне. Инспектори су у обавези да дневно информишу ресорног главног инспектора, а Координационо тијело за сузбијање сиве економије редовно ће се састајати ради сагледавања резултата и планирања наредних активности, и о томе извјештавати министра рада и социјалног старања.

Задатак Координационог тијела за сузбијање сиве економије, није само сузбијање рада на црно, као појавног облика сиве економије, већ и свих појава кршења прописа из надлежности тих инспекција: на градилиштима, у дрвној и дрвопрерађивачкој индустрији, тезгама, угоститељским објектима, нарочито онима поред магистралних путева и код свих субјеката који ангажују запослене без закључивања уговора о раду, обучавања за безбједан рад, обезбјеђивања адекватне заштитне опреме и специјалистичких љекарских прегледа за рад на радним мјестима са повећаним ризиком, прибављања одобрења за рад објеката и рјешења о испуњености општих хигијенских захтјева за објекте у којима се врши промет хране, и остало.

Представници синдиката и Уније послодаваца биће у прилици да дају сугестије и сарађују са овим Координационим тијелом.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?