- Влада Црне Горе
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марко...
Потпредсједник Владе и министар правде Душко Марковић учествовао на неформалном састанку Савјета за правду и унутрашње послове ЕУ у Будимпешти
Мађарска је стратешки партнер Црне Горе и као предсједавајућа ЕУ наставиће да јој пружа подршку на даљем европском путу - саопштено је на састанку потпредсједника Владе и министра правде Душка Марковића са замјеником премијера Републике Мађарске и министром јавне управе и правде Тибором Наврачићем, на маргинама неформалног састанка Савјета министара правде и унутрашњих послова ЕУ, одржаном јуче и данас у старом царском замку Геделе, надомак Будимпеште.
Истичући да ријеч о ријеч о земљи која је по страним директним инвестицијама водећа у Црној Гори, потпредсједник Марковић захвалио је Мађарској на досадашњој сарадњи и подршци како на економском, тако и на политичком плану, и позвао колегу Наврачића да у другој половини текуће године посјети нашу земљу. Он је упознао саговорника са политичким приоритетима Црне Горе у предстојећем периоду, са нагласком на испуњење седам кључних препорука Европске комисије и изразио очекивање да ће тај процес тећи планираном динамиком и резултирати позитивним мишљењем за отварање преговора о чланству у новембру. Честитајући Црној Гори заслужени статус кандидата за чланство у ЕУ, Наврачић је изразио спремност за унапређење сарадње и интензивирање комуникације са Црном Гором током и након истека мађарског предсједавања ЕУ и са задовољством птихватио позив црногорског колеге да посјети нашу државу.
Потпредсједник Марковић учествовао је данас на неформалном састанку, на којем су министри правде дискутовали о европском држављанству, имплементацији Повеље о фундаменталним правима ЕУ и судској обуци. Тежиште министарске дискусије било је на разматрању извјештаја Европске комисије од 27. октобра 2010. године о превазилажењу препрека за остваривање права држављана ЕУ. Извјештај, који садржи 25 препорука за унапређење права држављана, оцијењен је као свеобухватан, а посебан акценат стављен је рјешавање проблема са којима се грађани сријећу у свакодневном животу, као што су: административне и граничне баријере, недостатак правне сигурности, отежан приступ правосудним системима других држава чланица, заштита жртава криминала, али и осуђених и оптужених лица. На састанку је изнијет податак да 12 милиона Европљана живи у другој држави чланици, као и да је 60 милиона бракова, што значи сваки десети брак у ЕУ, склопљен између држављана различитих држава чланица.
На састанку је разматрано и питање приступања Европске уније Европској конвенцији о људским правима и основним слободама.
На маргинама састанка, потпредсједник Марковић сусрео се са министрима правде земаља кандидата из региона – Хрватске и Македоније.
Делегација Црне Горе, као земље кандидата, учествовала је на неформалном састанку у својству посматрача. Значај учешћа црногорске делегације, на челу са потпредсједником Марковићем и министром унутрашњих послова Иваном Брајовићем, огледа се у чињеници да је ријеч о првој конференцији на нивоу ЕУ од додјеле статуса кандидата Црној Гори за чланство у ЕУ. Такође, ријеч је о првом састанку Савјета за унутрашње послове и правду, на којем су учествовали министри из Црне Горе.